Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju nemala pocítiť

Na Slnku v utorok nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Udialo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Zem zasiahli silné slnečné búrky a vytvorili oslňujúce polárne žiary na nezvyklých miestach.

15.05.2024 08:20
slnko, slnečná búrka Foto: ,
Na snímke NASA slnečná erupcia, jasný záblesk vpravo, v utorok 14. mája 2024. Slnko vyprodukovalo najväčšiu erupciu za takmer desať rokov v utorok, len niekoľko dní po silnej slnečnej búrke, ktorá zasiahla Zem a vytvorila oslňujúce polárne žiary na neobvyklých miestach.
debata

Bola to najväčšia erupcia v rámci tohto 11-ročného slnečného cyklu, ktorý sa podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) blíži k svojmu vrcholu. Dobrou správou je, že Zem by tentoraz mala byť mimo dosahu, pretože erupcia nastala v časti Slnka odklonenej od Zeme.

Erupcia bola najsilnejšia od roku 2005, pričom na stupnici pre takéto erupcie dostala hodnotenie X8,7.

Takto nádherne nebo hralo farbami. Jedny z najkrajších záberov na polárnu žiaru boli zachytené na strednom Slovensku
Video

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že víkendová geomagnetická búrka spôsobila, že jeden z jeho environmentálnych satelitov sa nečakane otočil z dôvodu zníženej nadmorskej výšky a prešiel do ochrannej hibernácie známej ako bezpečný režim.

aurora, polárna žiara Čítajte viac Najväčšia solárna búrka za posledných 20 rokov narušila funkciu družíc Starlink

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zasa siedmi astronauti dostali odporúčanie, aby zostali v oblastiach so silným tienením proti žiareniu. Posádke podľa NASA nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.

debata chyba
Viac na túto tému: #slnko #slnečná erupcia