Každá strana experimentálnej družice vyvinutej vedcami z Kjótskej univerzity v spolupráci s drevárskou spoločnosťou Sumitomo Forestry meria len desať centimetrov.
Tvorcovia očakávajú, že drevený materiál úplne zhorí, keď zariadenie opäť vstúpi do atmosféry. Podľa nich to však môže byť spôsob, ako sa vyhnúť tvorbe kovových častíc pri návrate vyradených družíc na Zem. Tieto kovové častice by mohli mať negatívny vplyv na životné prostredie a telekomunikácie, uviedli vývojári, keď v utorok oznámili dokončenie družice.
„Družice, ktoré nie sú vyrobené z kovu, by sa mali stať bežnou záležitosťou,“ povedal na tlačovej konferencii Takao Doi, bývalý japonský astronaut a profesor na Kjótskej univerzite.
Vývojári plánujú odovzdať družicu – vyrobenú z magnóliového dreva a pomenovanú LignoSat – japonskej kozmickej agentúre JAXA na budúci týždeň.
Do vesmíru sa dostane z Kennedyho vesmírneho strediska v USA. Raketa ju dopraví najskôr na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Odtiaľ sa uvoľní z japonského experimentálneho modulu, aby sa otestovala pevnosť a odolnosť družice.

„Údaje z družice sa budú posielať výskumníkom, ktorí budú môcť skontrolovať, či sa na nej prejavujú známky napätia a či družica vydrží veľké zmeny teploty,“ uviedla pre AFP hovorkyňa spoločnosti Sumitomo Forestry.
V utorok odštartovala z Kalifornie raketa so sofistikovanou družicou, ktorá vznikla v spolupráci Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a agentúry JAXA – s cieľom preskúmať, akú úlohu by mohli zohrávať oblaky v boji proti zmene klímy. Družica s názvom EarthCARE bude tri roky obiehať vo výške takmer 400 kilometrov nad Zemou.
