NASA omylom odvysielala znepokojivý záznam simulácie stavu núdze na ISS

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v noci na štvrtok omylom odvysielal simuláciu záznamu, podľa ktorého astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nacvičovali starostlivosť o člena posádky trpiaceho dekompresným ochorením. To vyvolalo na sociálnych sieťach vlnu špekulácií o tom, že sa na ISS stalo niečo mimoriadne.

13.06.2024 10:00
ISS Foto:
debata

Podľa agentúry Reuters asi 28 minút po polnoci SELČ vysielal kanál NASA na YouTube zvuk, ktorý naznačoval, že jeden z členov posádky pociťuje následky dekompresie.

Podľa kópie zvukového záznamu, ktorá začala kolovať po sociálnych sieťach, ženský hlas v nahrávke žiada členov posádky, aby „vrátili veliteľa späť do skafandru“, skontrolovali mu pulz a poskytli kyslík. Neskôr ten istý hlas hovorí, že prognóza je „slabá“.

Vesmírne video: Prelet ISS pred Slnkom
Video
Archívne video

Viacerí vesmírni nadšenci na záznam upozornili na sieti X s poznámkou, že na ISS došlo k vážnej núdzovej situácii. To však vyvrátila posádka stanice, podľa ktorej nahrávka bola omylom odvysielaným záznamom simulácie, kedy si členovia posádky a pozemný personál precvičujú rôzne scenáre situácií, ku ktorým by na stanici mohlo dôjsť. „Na Medzinárodnej vesmírnej stanici k žiadnej núdzovej situácii nedošlo,“ uviedla posádka v príspevku na X.

Dekompresné alebo tiež kezónové ochorenie spôsobujú bublinky dusíka alebo iného plynu v krvnom riečisku v dôsledku zmeny atmosférického tlaku. Tento stav môže ovplyvniť centrálny nervový systém a skončiť smrťou.

Členovia posádky na ISS v čase vysielania audia spali a čakal ich výstup do kozmu. Na kanáli NASA ISS na YouTube sa objavilo chybové hlásenie, že prenos bol prerušený, uviedol Reuters.

LignoSat, drevená družica Čítajte aj Koniec vesmírnemu odpadu? Japonskí vedci zostrojili prvú drevenú družicu na svete
debata chyba
Viac na túto tému: #ISS #NASA #Medzinárodná vesmírná stanica