Česko chce do piatich rokov poslať do vesmíru svojho astronauta

Česká vláda chce najneskôr do piatich rokov poslať svojho astronauta a člena záložného tímu astronautov Európskej kozmickej agentúry Aleša Svobodu do vesmíru. Vznikol preto zámer Česká cesta do vesmíru, ktorého cieľom je vzbudiť o túto tému záujem firiem, vedeckých inštitúcií aj škôl. Vo štvrtok to uviedol český minister dopravy Martin Kupka. Predseda českej vlády Petr Fiala zámer označil za českú národnú misiu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

20.06.2024 15:06
Martin Kupka Foto:
debata (2)

Projekt má priniesť nielen „letenku“ pre českého astronauta, ale tiež rozvoj českej vedy, technológií a ďalších odvetví. Koordinátorom projektu bude riaditeľ kozmických aktivít a výskumu, vývoja a inovácií ministerstva dopravy Václav Kobera. Kupka je presvedčený o tom, že vesmírne aktivity môžu Česko vo svete zviditeľniť.

Český premiér pripomenul, že Svoboda uspel v konkurencii 22 000 uchádzačov z celej Európy a dnes má podľa neho reálnu šancu, že sa do vesmíru dostane a stane sa druhým českým kozmonautom. Podľa Fialu zatiaľ nie je jasné, kedy presne by k letu do vesmíru mohlo dôjsť. Dodal však, že „letenku“ mu vláda určite kúpi.

„Česká cesta do vesmíru je naša národná misia. Je to misia Aleša Svobodu k samotným hraniciam ľudských možností, ale aj misia ČR za lepším vzdelaním, vedou a špičkovým priemyslom. V tomto zmysle môžeme všetci dosiahnuť až ku hviezdam,“ povedal Fiala.

Český premiér podotkol, že európsky kozmický priemysel je tretí najväčší na svete – najviac sa na ňom podieľajú Francúzsko, Nemecko, Taliansko či Španielsko, ale je tu podľa neho veľká príležitosť aj pre krajiny ako Česko.

„Aby sme mohli konkurovať najväčším krajinám, musíme v ČR zaistiť dostatok pracovitých, motivovaných odborníkov,“ uviedol Fiala s tým, že práve k tomu smerujú reformy vzdelávacieho systému či podpora aplikovaného výskumu. Je tiež podľa neho potrebné zamerať sa na študentov základných a stredných škôl.

LignoSat, drevená družica Čítajte viac Koniec vesmírnemu odpadu? Japonskí vedci zostrojili prvú drevenú družicu na svete
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #vesmír #astronaut