ISS nakrátko evakuovali, v jej blízkosti sa rozpadol ruský satelit

Deväť členov posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa muselo v noci na štvrtok dočasne uchýliť do pripojených vesmírnych lodí, keďže na jej obežnej dráhe sa na viac ako 100 kusov rozpadol ruský satelit na pozorovanie Zeme RESURS-P1, ktorý bol vyradený z prevádzky v roku 2022. Príčina rozpadnutia družice nebola bezprostredne známa.

27.06.2024 16:40
ISS Foto:
Digitálny koncept umelca zobrazujúci kompletne zostavenú Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) prechádzajúcu ponad Floridu.
debata (10)

Príkaz na evakuáciu, ktorá trvala približne hodinu, vydal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok krátko po 03.00 h SELČ po tom, ako bol informovaný o rozpade satelitu v blízkosti stanice. Evakuácia je štandardné preventívne opatrenie v prípade ohrozenia ISS vesmírnym odpadom alebo inými objektmi.

Americká spoločnosť LeoLabs, monitorujúca prostredníctvom globálnej radarovej siete viac ako 20 000 objektov na obežnej dráhe, uviedla, že radary v USA zachytili, ako sa z ruského satelitu v noci na štvrtok uvoľnil na nízku obežnú dráhu Zeme zhluk úlomkov.

Podľa velenia americkej armády pre operácie vo vesmíre (USSPACECOM) sa zo satelitu uvoľnilo „viac ako 100 kusov sledovateľného odpadu“.

ISS Čítajte viac NASA omylom odvysielala znepokojivý záznam simulácie stavu núdze na ISS

V súčasnosti sú k ISS pripojené tri kozmické lode: Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ruský Sojuz a Boeing Starliner. Naposledy menovaná zostala pre technické problémy pripojená dlhšie, ako sa plánovalo.

ISS utrpela v priebehu rokov menšie škody spôsobené úlomkami, ľudia však pri tom zranení neboli. Vesmírny odpad je čoraz väčším problémom, keďže jeho množstvo v poslednom desaťročí dramaticky vzrástlo.

Spoločnosť LeoLabs oznámila, že pokračuje v monitorovaní zhluku trosiek, aby sa vylúčilo ohrozenie iných satelitov.

Vesmírne video: Prelet ISS pred Slnkom
Video
Archívne video
10 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS