Astronauti Starlineru sú na ISS už tri týždne. Pôvodne sa mali vrátiť do týždňa

Americkí astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová sú vo vesmíre už tri týždne, hoci sa podľa pôvodných plánov mali vrátiť na Zem do týždňa, informovala vo štvrtok agentúra AP.

28.06.2024 17:30
Starliner ISS astronauti Foto: ,
Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner sa 6. júna večer - po takmer 27 hodinách - pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Ide o jej prvý let s posádkou. Na snímke Butcha Wilmora a Suni Williamsovú víta posádka ISS.
debata

Vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing, v ktorej Zem opustili, sa k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) pripojila 6. júna, odvtedy sa dátum ich návratu posunul trikrát. Zástupcovia Boeingu tento týždeň uviedli, že návrat astronautov nesúvisí s problémami modulu spoločnosti, a ubezpečili, že astronauti vo vesmíre neuviazli.

Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová, astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), do vesmíru vzlietli ako prvá posádka lode Starliner. Boeing sa chce časom pripojiť k spoločnosti SpaceX Elona Muska a dopravovať na obežnú dráhu pravidelné komerčné lety. Americká vesmírna agentúra teraz skúma, čo presne bolo príčinou problémov s navádzacími tryskami, ktoré pri lete prestali fungovať.

ISS Čítajte viac ISS nakrátko evakuovali, v jej blízkosti sa rozpadol ruský satelit

„Iba venujeme trochu viac času tomu, aby sme preverili všetky dáta a zistili čo možno najviac nových informácií, kým je modul na obežnej dráhe,“ uviedol minulý týždeň manažér programu komerčných letov NASA Steve Stich ešte predtým, ako sa dátum návratu znovu odložil. Tento týždeň boli tiež odvolané výstupy astronautov do voľného priestoru kvôli úniku vody do skafandru astronautky Williamsovej.

Päť z celkových 28 navádzacích trysiek bolo vyradených z činnosti, keď sa modul pripájal k ISS. Okrem jednej sa všetkých podarilo reštartovať a počas neskoršieho testovania podľa NASA všetky fungovali. Odborníci sa domnievajú, že za vypnutím trysiek stojí príliš vysoká teplota pri pripojení k vesmírnej stanici. Stále nefunkčná tryska nepredstavuje problém pre návrat na Zem, komentoval Boeing.

Vesmírne video: Prelet ISS pred Slnkom
Video

Ešte pred štartom Starliner bojoval s únikmi hélia z pohonných systémov, ktoré pravdepodobne spôsobilo chybné tesnenie. Boeing ubezpečil, že tieto úniky nie sú dôvodom na obavy. „Zatiaľ nepočítame so scenárom, kedy by sa Starliner nebol schopný s Butchom a Suni vrátiť späť domov,“ povedal ďalej Stich.

Boeing a NASA uviedli, že dátum návratu určia po tom, ako astronauti dokončia výstupy do voľného priestoru. Modul môže na vesmírnej stanici podľa Boeingu zostať ešte 45 dní. Experti sa medzitým venujú analýze nefunkčných navádzacích trysiek a únikov hélia, aby dokázali podobným scenárom pri budúcich letoch zabrániť, doplnila letecká spoločnosť.

ISS, paradajky, rajčiny Čítajte viac Na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa stratila paradajka. Astronauti ju našli po ôsmich mesiacoch
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS #astronauti #Starliner