Čínska raketa počas testu nechtiac odštartovala, zrútila sa a explodovala

Vesmírna raketa čínskej súkromnej spoločnosti pri nedeľňajšom teste nechtiac odštartovala a zrútila sa v hornatej oblasti mesta Kung-i v centrálnej časti Číny. Po dopade na zem explodovala, informoval v pondelok spravodajský server The Guardian. Podľa dostupných informácií nebol nikto zranený.

01.07.2024 21:10
debata (2)

Prvý stupeň rakety Tchien-lung-3 sa kvôli štrukturálnemu zlyhaniu odpojil pri statickom teste zo štartovného stojanu, uviedla vo vyhlásení spoločnosť Beijing Tianbing, známa tiež ako Space Pioneer.

Videozáznam, ktorý sa objavil na internete, ukazuje raketu, ako vyletela kolmo do vzduchu, kým stratila ťah, vodorovne sa otočila a spadla na zem, kde vybuchla medzi zalesnenými kopcami. Časti raketového stupňa zostali roztrúsené v „bezpečnej oblasti“, ale spôsobili miestny požiar, uviedol úrad pre naliehavé situácie v meste Kung-i.

Dvojstupňová raketa Tchien-lung-3 (Nebeský drak) je čiastočne opakovane použiteľná raketa, ktorú vyvíja spoločnosť Space Pioneer. Tá patrí medzi malú skupinu výrobcov rakiet v súkromnom sektore, ktorý v posledných piatich rokoch zažíva rýchly rozvoj.

mesiac, čína, vzorky Čítajte viac Čína víta zahraničnú spoluprácu so vzorkami z Mesiaca, má však výhrady k USA

Pád trosiek rakety po štarte nie je v Číne ničím výnimočným, ale je veľmi zriedkavé, aby časť vyvíjanej rakety neplánovane vyletela zo svojho testovacieho stanovišťa a zrútila sa, dodal The Guardian.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #vesmírna raketa