Štvorica vedcov po roku opustila zariadenie, ktoré simulovalo pobyt na Marse

Štvorica vedcov po viac ako roku opustila zariadenie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktoré čiastočne napodobňovalo podmienky ľudskej misie na Marse. Z modulu Mars Dune Alpha s rozlohou 160 metrov štvorcových, ktorá sa nachádza v Houstone, odišli v sobotu popoludní miestneho času s neskrývanou radosťou, informovala v nedeľu agentúra AFP.

08.07.2024 15:15
nasa, chapea Foto: ,
Vedci Kelly Hastonová, Anca Selariuová, Ross Brockwell a Nathan Jones strávili v zariadení, ktoré simulovalo pobyt na Marse 378 dní.
debata

Štvorica dobrovoľníkov začala pobyt v zariadení 25. júna minulého roka. Strávili v ňom tak 378 dní. Cieľom bolo simulovať niektoré podmienky, ktoré by pravdepodobne zažila ľudská posádka misie na Marse. Vedci sa tak okrem iného zaoberali pestovaním zeleniny, údržbou zariadenia a vykonávali simulácie pohybu po povrchu Marsu. Vedecké analýzy sa podľa predstaviteľa NASA Stevea Koernera zamerali predovšetkým na stravu.

Účastníci projektu boli navyše vystavení špecifickým záťažovým faktorom, akým bola izolácia a „spomalená komunikácia“ so Zemou, uviedla NASA.

Mars, Tharsis Čítajte viac Na Marse po prvýkrát zaznamenali vodnú námrazu. Pokrýva rozsiahlu plochu planéty

Účastníci misie Kelly Hastonová, Anca Selariuová, Ross Brockwell a Nathan Jones podľa agentúry AFP neskrývali radosť, že môžu modul opustiť a stretnúť sa so svojimi blízkymi. „Ja sa tu pred vami asi rozplačem,“ uviedol Jones, ktorý je v civilnom živote lekár, pár okamihov pred tým, ako začal naozaj plakať po stretnutí s manželkou.

Experimentálny modul bol vyrobený za použitia 3D tlače a obsahoval okrem iného telocvičňu alebo miesto na pestovanie zeleniny. Podľa svojich odhadov by NASA mohla vyslať ľudskú posádku na Mars v 30. rokoch tohto storočia. Ešte skôr sa však chystá znovu vyslať ľudí na Mesiac.

mars, mars express Čítajte viac Na Marse sa nachádza ľad aj na rovníku, nielen v okolí pólov, objavila európska sonda
debata chyba
Viac na túto tému: #mars #vedci