Štvorica dobrovoľníkov začala pobyt v zariadení 25. júna minulého roka. Strávili v ňom tak 378 dní. Cieľom bolo simulovať niektoré podmienky, ktoré by pravdepodobne zažila ľudská posádka misie na Marse. Vedci sa tak okrem iného zaoberali pestovaním zeleniny, údržbou zariadenia a vykonávali simulácie pohybu po povrchu Marsu. Vedecké analýzy sa podľa predstaviteľa NASA Stevea Koernera zamerali predovšetkým na stravu.
Účastníci projektu boli navyše vystavení špecifickým záťažovým faktorom, akým bola izolácia a „spomalená komunikácia“ so Zemou, uviedla NASA.
Čítajte viac Na Marse po prvýkrát zaznamenali vodnú námrazu. Pokrýva rozsiahlu plochu planétyÚčastníci misie Kelly Hastonová, Anca Selariuová, Ross Brockwell a Nathan Jones podľa agentúry AFP neskrývali radosť, že môžu modul opustiť a stretnúť sa so svojimi blízkymi. „Ja sa tu pred vami asi rozplačem,“ uviedol Jones, ktorý je v civilnom živote lekár, pár okamihov pred tým, ako začal naozaj plakať po stretnutí s manželkou.
Experimentálny modul bol vyrobený za použitia 3D tlače a obsahoval okrem iného telocvičňu alebo miesto na pestovanie zeleniny. Podľa svojich odhadov by NASA mohla vyslať ľudskú posádku na Mars v 30. rokoch tohto storočia. Ešte skôr sa však chystá znovu vyslať ľudí na Mesiac.
Čítajte viac Na Marse sa nachádza ľad aj na rovníku, nielen v okolí pólov, objavila európska sonda