Raketa Ariane 6 absolvovala prvý štart, nesie aj slovenskú družicu

Po štyroch rokoch odkladov odštartovala v utorok na svoj prvý let nová európska nosná raketa Ariane 6. Štart z kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane sa uskutočnil o 16.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Raketa nesie aj štvrtú slovenskú družicu GRBBeta.

09.07.2024 22:01
debata

Ariane 6 má na svojej palube 17 technických „pasažierov“, vrátane 11 univerzitných mikrosatelitov a niekoľkých vedeckých experimentov. Slovenská družica GRBBeta je priamym nástupcom družice GRBAlpha, ktorá zaznamenala gama záblesky z hlbokého vesmíru. Družica typu CubeSat má veľkosť 2U, jej rozmery bez rozvinutých antén sú 10 × 10 × 22,­7 centimetra.

Skúšobný let Ariane 6 by mal trvať dve hodiny a 51 minút. Jej predchodkyňa Ariane 5 naposledy vzlietla 5. júla 2023 — bol to jej 117. štart, z ktorých zlyhali len dva.

raketa vesmírna ariane Kourou Čítajte viac Európska raketa Ariane 6 zvládla kľúčovú skúšku pred prvým letom

Na umiestňovanie satelitov na obežnú dráhu sa potom začali používať rakety konkurenčnej americkej spoločnosti SpaceX. Situáciu ešte viac zhoršila vojna na Ukrajine. Predtým sa ESA mohla spoľahnúť aj na ruské rakety Sojuz, no spolupráca s Moskvou bola zastavená.

„Ariane 6 je kľúčová pre Európu, ktorá bezpodmienečne potrebuje nezávislý prístup do vesmíru,“ povedal agentúre AFP riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Josef Aschbacher.

Podľa ESA už existujú objednávky na 30 komerčných letov — prvý by sa mal uskutočniť do konca tohto roka, šesť v roku 2025 a osem v roku 2026.

Osemnásť objednávok pochádza od amerického internetového giganta Amazon, pre ktorého má Ariane 6 vyniesť na obežnú dráhu satelity pre projekt Kuiper, umožňujúci prístup na internet cez satelit. Ide o konkurenciu systému Starlink, za ktorým stojí spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska.

Ariane 6 je výrazne lacnejšia ako jej predchodca. Jej vývoj spoločnosťou ArianeGroup stál okolo štyri miliardy eur. Dokáže dopraviť satelity na rôzne obežné dráhy a môže byť vybavená dvoma alebo štyrmi pomocnými motormi. Jej výška je okolo 60 metrov a hmotnosť s maximálnym zaťažením okolo 900 ton. Ako palivo pre motor hlavného stupňa rakety slúžia kvapalný kyslík a kvapalný vodík.

debata chyba
Viac na túto tému: #SpaceX #Ariane 6