Vedecký tím sa spojil so slovenskou družicou po jej vynesení do vesmíru

Po úspešnom vynesení štvrtej slovenskej družice GRBBeta na obežnú dráhu Zeme s ňou vedecký tím nadviazal prvý kontakt v utorok (9. 7.) o 23.03 h. Prijatá správa znamenala, že štart rakety Ariane 6 z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane prebehol v poriadku. Informoval o tom vedúci Katedry manažmentu leteckej prevádzky Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Peter Hanák.

10.07.2024 15:36
Družica GRBBeta Foto:
Družica GRBBeta
debata

„Od momentu nadviazania spojenia sa začalo preverovanie funkčnosti jednotlivých subsystémov družice ako napríklad otvorenie antén, kontrola stavu batérie a jej dobíjanie, skontrolovali sa teploty družice a solárnych panelov, skontrolovala sa efektívnosť chladiča kamery a podobne. Podarilo sa zapnutie GPS a GRB detektora,“ priblížil Hanák. Počas nasledujúcich preletov bude pokračovať preverovanie jednotlivých systémov a potrebné merania pre overenie správneho fungovania družice. Vedecký tím sa pokúsi spustiť meranie gama zábleskov a oživiť UV kameru družice.

ariane 5, raketa Čítajte viac Raketa Ariane 6 absolvovala prvý štart, nesie aj slovenskú družicu

Projekt realizuje Letecká fakulta TUKE spolu s medzinárodnými partnermi a s finančnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Dodávateľom platformy družice je slovenská spoločnosť Spacemanic.

GRBBeta je priamym nástupcom družice GRBAlpha. Hlavným vedeckým experimentom je detektor gama zábleskov, družica bude poskytovať aj služby rádioamatérom. Jej rozmery bez rozvinutých antén sú 10 krát 10 krát 22,7 centimetra. Na obežnú dráhu ju v utorok spolu s ďalšími satelitmi vyniesla nová európska nosná raketa Ariane 6.

LignoSat, satelit, drevený satelit Čítajte viac Drevo vo vesmíre? Japonci vyšlú na obežnú dráhu "ekologický" satelit
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #družica #TUKE #Ariane 6