Na nočnej oblohe možno opäť pozorovať padajúce Perzeidy. Nepremárnite priaznivé podmienky

Na nočnej oblohe možno opäť pozorovať padajúce Perzeidy. Ako informovali zo Slovenskej akadémie vied (SAV), meteorický roj Perzeíd v týchto dňoch zvyšuje svoju aktivitu.

03.08.2024 11:00
debata

„Zem sa už čoskoro stretne s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle," uvádza SAV a dopĺňa, že roj je pozorovaný každý rok. Jeho maximálna frekvencia je približne 45 meteorov za hodinu. Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, priblížil, že roj býva činný od poslednej júlovej dekády, do polovice augusta. Jednotlivé meteory sa vyskytujú aj v polovici septembra. „Šírka prúdu je cca 65 miliónov km. Centrálne vlákno je pomerne úzke, má cca 10 miliónov km. Za 4 dni okolo maxima, ktoré bude v noci z 12. na 13. augusta, stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,“ priblížil.

Kto sa dotkne meteoritu, bude šťastný aj po smrti
Video
Nebol to koniec sveta, to len neďaleko Vyšného Klátova spadol meteorit. Stalo sa to pred vyše desiatimi rokmi. Pozrite sa, ako vyzerá vesmírny kameň a prečo sa ho oplatí aj pohladkať. / Zdroj: TV Pravda

V tomto roku budú podmienky na pozorovanie priaznivé pred maximom. „V čase maxima bude Mesiac v prvej štvrti, po maxime budú lepšie podmienky pozorovania až po západe Mesiaca v druhej polovici noci," uvádza SAV. Svoreň odporúča sústrediť sa na severovýchodnú časť oblohy, smerom k súhvezdiu Perzea. Vysvetlil, že v súhvezdí sa nachádza radiant roja. Ide o miesto na oblohe, že ktorého meteory zdanlivo vyletujú.

Družica GRBBeta Čítajte aj Vedecký tím sa spojil so slovenskou družicou po jej vynesení do vesmíru
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #perzeidy #Astronomický ústav SAV #meteor #veda a technika