Problémová vesmírna loď Starliner je späť na Zemi, posádka zostáva vo vesmíre

Problémová vesmírna loď Starliner americkej spoločnosti Boeing v sobotu úspešne pristála na Zemi. Informovali o tom agentúry. Plavidlo sa vrátilo bez posádky - dvaja astronauti, ktorých na orbitu vyviezlo tento rok v júni na pôvodne osemdňovú misiu, zostanú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) až do februára budúceho roka, keď sa vrátia v lodi konkurenčnej firmy SpaceX.

07.09.2024 07:45 , aktualizované: 09:12
Boeing Starliner, NASA Foto:
Na obrázku z videa poskytnutého NASA sa prázdna kapsula Boeingu Starliner klesá dolu smerom k raketovej dráhe White Sands v Novom Mexiku v piatok 6. septembra 2024 po odpojení od Medzinárodnej vesmírnej stanice.
debata (1)

„Pri návrate do atmosféry sa vyskytli isté problémy, vrátane ďalších ťažkostí s tryskami, ale Starliner pristál na jednotku,“ komentoval návrat lode vedúci programu komerčných letov s posádkou NASA Steve Stich.

Šesť hodín po odlete z ISS pristál Starliner v areáli raketovej strelnice White Sands Missile Range v Novom Mexiku, púštnou tmou zostupovala loď s pomocou autopilota. Kamery na vesmírnej stanici a dvojice lietadiel NASA zachytili modul, ako sa približoval k zemi. „Dobré pristátie, celkom úžasné,“ povedala riadiacemu stredisku misie astronautka Sunita Williamsová, ktorá dosadenie Starlineru sledovala z vesmírnej stanice asi 420 kilometrov nad Čínou.

Bratislava má prvú hvezdáreň - DSB observatórium
Video

„Všetci máme z úspešného pristátia radosť. Ale potom je v každom z nás kúsok, ktorý si želá, aby to bývalo dopadlo tak, ako sme si naplánovali,“ povedal vedúci programu Stich na dnešnej tlačovej konferencii po pristátí a dodal, že rozhodnutie nenechať astronautov na palube považuje aj naďalej za správne.

Starliner odštartoval k prvej misii s posádkou tento rok 5. júna z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Dlho očakávaný testovací let sprevádzali defekty a niekoľko rokov odkladov. Prvá skúšobná bezposádková misia Starlineru v roku 2019 dopadla tak zle – loď kvôli chybám softvéru nedoletela k vesmírnej stanici – že musela byť opakovaná o tri roky neskôr. Nasledujúce problémy vyústili do ešte väčšieho meškania projektu a opravy za viac ako miliardu dolárov.

vesmír, kozmonaut Čítajte viac Pobyt vo vesmíre môže mať zásadný vplyv na zmeny v črevnom mikrobióme, tvrdia vedci

Problémy však Starliner neopustili. Pôvodný plán súčasnej misie počítal s tým, že dvaja ostrieľaní veteráni NASA Barry Wilmore a Sunita Williamsová strávia na ISS osem dní. Zlyhanie navádzacích dýz lode pri prílete k stanici ale rozprúdilo niekoľkomesačnú diskusiu medzi NASA a Boeingom ohľadom bezpečného návratu posádky. Nakoniec padlo rozhodnutie, že návrat astronautov lodí Starliner by bol príliš riskantný.

Starliner je výsledkom programu, v rámci ktorého si NASA pred desiatimi rokmi objednala kozmické plavidlá u spoločností SpaceX a Boeing. Prvý let Crew Dragon od SpaceX s posádkou sa uskutočnil v roku 2020, loď rovnakého typu na konci tohto mesiaca odštartuje k ISS, aby dvoch stroskotancov vrátila na budúci rok vo februári späť na Zem.

Boeing Starliner, kozmická loď Čítajte viac Kapsula Starliner vydáva zvláštny zvuk, hlásil astronaut NASA
1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #vesmír #NASA #Boeing #kozmický let #Starliner