Zhruba 120 metrov vysoká, prázdna raketa vyštartovala z Texasu pri východe slnka. Bol to už piaty test tejto rakety, no tentokrát predstavoval väčšiu výzvu. Nielenže sa jeho nosič po siedmych minútach od štartu vrátil späť na štartovaciu plochu, chytili ho obrovské ramená pripevnené k rampe.
Druhý stupeň rakety – vesmírna loď Starship – pokračoval v lete okolo sveta a napokon kontrolovane dopadol do Indického oceána.
SpaceX už deväť rokov používa vracajúce sa nosiče menších rakiet Falcon 9, ktoré vynášajú na orbitu satelity či posádky. Tieto prvé stupne rakiet však pristávajú na plávajúce platformy v oceáne či na betónové plochy vzdialené niekoľko kilometrov od štartovacích rámp, nie priamo na nich
Spoločnosť SpaceX kontrolovaným dopadom kozmickej lode Starship do Indického oceánu zakončila piaty testovací let rovnomenného dopravného systému. Let odštartoval okolo pol druhej popoludní SELČ a trval zhruba hodinu, počas ktorej sa nosná raketa Super Heavy prvýkrát vrátila na štartovaciu rampu a vesmírna loď obletela polku Zeme.
Loď odštartovala z kozmodrómu v texaskom Boca Chica. SpaceX dostala povolenie na štart od amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA). Na svojom webe firma uviedla, že pred novou skúškou kompletne prepracovala tepelný štít a aktualizovala časti softvéru.
Čítajte aj Najsilnejšia raketa sveta Starship vykonala doteraz najdlhší testovací let. Ani na tretíkrát ho však nedokončilaV júni loď Starship pri štvrtom pokuse prvýkrát dokončila skúšobný let. Na rozdiel od tretieho testu sa vesmírna loď nerozpadla pri klesaní atmosférou a pristála v Indickom oceáne, hoci s poškodeným krídlom.
Čítajte aj Musk oznámil, kedy SpaceX pošle na Mars prvé lode Starship bez posádkySpoločnosť SpaceX navrhla systém Starship tak, aby bol plne opakovane použiteľný, a dúfa, že ho bude využívať na prieskum hlbokého vesmíru. Ide o zatiaľ najväčší postavený systém svojho druhu a tiež o najvýkonnejší kozmický dopravný systém – 33 raketových motorov Raptor poháňa nosný stupeň, zatiaľ čo kozmická loď má šesť rovnakých jednotiek. Všetky doterajšie testovacie lety boli bez posádky, podľa SpaceX má ale plavidlo v budúcnosti uniesť až 100 ľudí, či veľké množstvo nákladu a vybavenia.