Vedci Francis Nimmo, Thorsten Kleine a Alessandro Morbidelli vo svojej štúdii, zverejnenej v časopise Nature tvrdia, že vek Mesiaca je nesprávne datovaný.
Na základe vzoriek, ktoré priniesli z Mesiaca na Zem astronauti prvých misií Apollo, ako aj bezposádkové misie, doteraz prevládal názor, že jeho povrch sa ochladil pred 4,35 miliardami rokov, čo sa pokladalo za jeho vek.
Vyššie uvedení vedci s tým však nesúhlasia. Podľa nich pred 4,35 miliardy rokov sa Mesiac pohyboval blízko Zeme po vysokej eliptickej dráhe. Počas tohto obdobia ho silné slapové sily Zeme prudko zahriali, čo spôsobilo, že sa z jeho vnútra uvoľnilo na povrch veľké množstvo magmy. Tá vzápätí vychladla a na povrchu podľa nich vytvorila vrstvu, ktorá v skutočnosti neodráža čas vzniku Mesiaca.
Čítajte viac Číňania testujú "lunárne tehly". Majú slúžiť pre stavbu základne na MesiaciVedci totiž v mesačnej hornine našli aj kryštály minerálu zirkón, ktoré sú ešte staršie, čo spochybnilo vyššie spomenuté údaje. Podľa nich je Mesiac v skutočnosti starý 4,43 až 4,53 miliardy rokov. Tvrdia, že toto vysvetlenie lepšie zodpovedá dynamickým modelom vzniku telies v Slnečnej sústave. Ak by sa ich závery potvrdili, znamenalo by to, že Mesiac je o 80 až 180 miliónov rokov starší, ako sa doteraz predpokladalo.