Fio bankaFio banka

Vedci v NASA objavili veľkú planétu, ktorá môže byť vzdialenou dvojičkou Zeme

Na exoplanéte K2-18 b môže existovať život. Naznačuje to prítomnosť atmosféry bohatej na vodík a molekúl, ktoré produkujú živé organizmy.

03.01.2025 10:30
james webb teleskop let Foto:
Teleskop Jamesa Webba.
debata

NASA nedávno oznámila prelomový objav: pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba identifikovala exoplanétu K2–18 b, ktorá vykazuje prítomnosť plynov spájaných so životom na Zemi. K2–18 b sa nachádza približne 120 svetelných rokov od nás v súhvezdí Leva a obieha okolo červeného trpaslíka K2–18. Táto exoplanéta patrí do kategórie tzv. sub-Neptúnov, čo znamená, že je väčšia ako Zem, ale menšia ako Neptún. Jej hmotnosť je 8,6-krát väčšia ako hmotnosť Zeme a jej polomer je 2,6-krát väčší.

Analýza atmosféry K2–18 b odhalila prítomnosť metánu a oxidu uhličitého, pričom chýbal amoniak. Tento chemický profil naznačuje, že pod vodíkom bohatou atmosférou by sa mohol nachádzať vodný oceán. Ešte zaujímavejšia je možná detekcia dimetylsulfidu (DMS) – na Zemi túto molekulu produkujú výlučne živé organizmy, najmä fytoplanktón. O existencii DMS na K2–18 b však majú vedci len nepriame dôkazy a hypotézy.

Vedci predpokladajú, že K2–18 b by mohla byť tzv. hyceánskym svetom – planétou s vodíkovou atmosférou a povrchom pokrytým oceánom. Tieto svety sú považované za sľubné kandidáty pri hľadaní mimozemského života. Napriek tomu veľkosť a zloženie K2–18 b naznačujú, že podmienky na jej povrchu môžu byť odlišné od tých na Zemi, a preto je potrebný ďalší výskum na potvrdenie jej obývateľnosti.

Tento objav podčiarkuje význam vesmírneho teleskopu Jamesa Webba pri skúmaní exoplanét a hľadaní známok života mimo našej slnečnej sústavy. Budúce pozorovania a analýzy atmosfér exoplanét nám môžu poskytnúť hlbšie pochopenie rozmanitosti planetárnych systémov a potenciálu pre život vo vesmíre.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vesmír #teleskop #James Webb #planéta #exoplanéta #K2-18 b