Mars neustále fascinuje astronómov, spisovateľov aj bežných ľudí. O tom, že na ňom bol, prípadne môže byť život, sa špekulovalo už v 19. storočí a neprestalo to dodnes. Pozornosť čas od času rozvíri fotografia nejakého zvláštneho útvaru, pripomínajúceho niečo „neprírodné“ respektíve umelo vytvorené.
Aktuálne veľký záujem vyvolala vyššie publikovaná fotografia povrchu Marsu, spravená sondou Mars Global Surveyor. Aj keď sa jej misia skončila už dávnejšie, dáta sa stále spracovávajú a občas „vypláva na povrch“ aj nejaká kuriozita.
Na fotografii si jeden z internetových používateľov všimol zaujímavý útvar a upozornil naň na sociálnej sieti Reddit, kde vyvolala značnú pozornosť. Upútala aj známeho podcastera Joe Rogana, ktorý ju tiež spomenul a informácia sa cez neho dostala k Elonovi Muskovi, ktorý na sociálnej sieti X napísal, že by ju mali preskúmať astronauti, čím diskusiu ešte viac rozvíril.

Jeho návrh vyvolal mnoho komentárov – niektorí tvrdia, že Musk chcel takto len upozorniť na nevyhnutnosť pripraviť pilotovanú misiu k Marsu, čo je aj agenda, ktorú si osvojil nový americký prezident Donald Trump. Ten z nej urobil dokonca jednu z tém svojej volebnej kampane. Iní tvrdia, že ide určite o mimozemský objekt, a preto ho treba urýchlene preskúmať.

Hoci fotografia nezvyklého útvaru opäť podnietila množstvo úvah o starovekých marťanských civilizáciách, respektíve o tom, že Mars navštívili mimozemšťania, odborníci tvrdia, že ide o bežné prírodné formácie. Problém je v tom, že naša myseľ má tendenciu hľadať známe tvary v náhodných prírodných formáciách – hovorí sa tomu pareidólia. Rovnako ako v oblakoch môžeme vidieť tváre ľudí, zvierat alebo dokonca Boha, aj zhluk skál môže evokovať niečo úplne iné.

Nejde ani zďaleka o prvý prípad „divnej formácie“ na Marse. V roku 1976 sonda Viking 1 zachytila snímku z oblasti Cydonia Mensae, na ktorej sa na povrchu planéty zjavila ľudská tvár. Neskoršie zábery s lepším rozlíšením však ukázali, že išlo len o hru svetla a tieňa, ktorá z pôvodného uhla dokázala vytvoriť dojem tváre, ale z iného uhla sa stratila.

Ďalším zaujímavým objavom je útvar známy ako Inca City. Predstavte si sieť mriežkovitých hrebeňov a stien, kde sa v niektorých miestach objavujú tmavé škvrny pripomínajúce pavúkov. Vzhľadom na to, že snímky majú rozlíšenie okolo 15 metrov na pixel, ak by išlo o živé tvory, museli by byť naozaj obrovské. V skutočnosti ide o pozostatky marťanských gejzírov. Tie vznikajú, keď sa oxid uhličitý prudko zohrieva slnečným žiarením a prerazí na povrch, pričom sa zmieša s tmavým prachom a vytvorí tak charakteristické tmavé škvrny.
Údaje od NASA a ESA jasne ukazujú, že útvary, ktoré na prvý pohľad síce vyzerajú neuveriteľne, sú v skutočnosti výsledkom erózie a pôsobenia iných prírodných javov.