Astronómovia z celého sveta sú v pohotovosti kvôli asteroidu 2024 YR4, ktorý bol objavený 27. decembra 2024 pomocou teleskopov v meste Río Hurtado v Čile. Tento vesmírny objekt, s odhadovaným priemerom medzi 40 a 100 metrami, má podľa aktuálnych výpočtov približne 2,3-percentnú šancu na zrážku so Zemou 22. decembra 2032. Odhadovaná pravdepodobnosť zrážky sa pritom za niekoľko týždňov až zdvojnásobila.
Hoci ide stále o nízku pravdepodobnosť zrážky, potenciálne následky sú dosť vážne na to, aby si vyžiadali zvýšenú pozornosť vedeckej komunity. V prípade nárazu by asteroid tejto veľkosti mohol spôsobiť rozsiahle škody, najmä v husto obývaných oblastiach. Preto bol zaradený na úroveň 3 (z 10) Turínskej škály, ktorá hodnotí riziko zrážky nebeských telies so Zemou.
V skúmaní asteroidu pomôže aj vesmírny teleskop
V reakcii na túto situáciu sa medzinárodný tím astronómov rozhodol využiť schopnosti najvýkonnejšieho vesmírneho teleskopu súčasnosti – Teleskopu Jamesa Webba. Teleskop bude v priebehu nasledujúcich mesiacov dvakrát namierený na asteroid 2024 YR4 s cieľom presnejšie určiť jeho veľkosť a trajektóriu. Teleskop vybavený pokročilými infračervenými prístrojmi, umožní vedcom získať detailnejšie údaje o rozmeroch a povrchu asteroidu, čo je kľúčové pre presnejší výpočet jeho pohybu a potenciálneho rizika pre našu planétu.
Je dôležité poznamenať, že podobné situácie nie sú v astronómii ojedinelé. V minulosti boli objavené asteroidy s počiatočne vyšším odhadom rizika zrážky, avšak s pribúdajúcimi pozorovaniami a presnejšími výpočtami sa tieto riziká často znižovali až na nulovú hodnotu. Napríklad asteroid 99942 Apophis bol spočiatku považovaný za hrozbu pre Zem, no neskoršie analýzy ukázali, že v najbližších sto rokoch nepredstavuje žiadne riziko.
Astronómovia preto pokračujú v intenzívnom monitorovaní asteroidu 2024 YR4. S ďalšími pozorovaniami a analýzami sa očakáva, že sa podarí upresniť jeho trajektóriu a znížiť neistotu ohľadom potenciálnej zrážky. V prípade potreby sú k dispozícii aj technológie na odklonenie asteroidu z jeho dráhy, ako napríklad úspešná misia NASA DART z roku 2022, ktorá demonštrovala schopnosť zmeniť trajektóriu vesmírneho telesa nárazom sondy.
Zatiaľ teda nie je dôvod na paniku, no situácia si vyžaduje dôkladné sledovanie a ďalší výskum. Vedecká komunita je pripravená reagovať na akékoľvek nové informácie a v prípade potreby prijať opatrenia na ochranu našej planéty.