Americký modul Athena vysoký 4,3 metra s priemerom 1,6 metra poletí k Mesiacu asi týždeň a najskôr 6. marca pristane na hore Mons Mouton nachádzajúcej sa v oblasti južného pólu. Jeho misia nazvaná IM-2 bude trvať približne desať dní.
Modul je okrem iného vybavený vŕtačkou PRIME-1, ktorá je navrhnutá tak, aby prenikla až jeden meter pod mesačný povrch, ako aj hmotnostným spektrometrom, ktorý dokáže detegovať prchavé látky.
Od modulu Athena sa po pristátí odpojí zariadenie Grace pomenované po zosnulej priekopníčke softvérového inžinierstva Grace Murrayovej Hopperovej, ktoré zhotoví detailné snímky mesačného povrchu. Tie urobí počas niekoľkých skokov, ktoré dosiahnu výšku až 50 metrov. Neskôr skončí v neďalekom kráteri, ktorý je v permanentnom tieni.
Athena dopraví na Mesiac aj rovery MAPP (Mobile Autonomous Prospecting Platform) americkej spoločnosti Lunar Outpost a dvojkolesový Yaoki vyvinutý japonskou spoločnosťou Dymon.
Do misie IM-2 je zapojených množstvo spoločností a organizácií. Je súčasťou programu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Commercial Lunar Payload Services (Komerčné lunárne nákladné služby, CLPS), ktorého cieľom je zabezpečiť lacnú dopravu nákladov na povrch Mesiaca pre podporu programu Artemis. NASA jednotlivé misie prideľuje súkromným firmám, ktoré pre ňu zaisťujú kompletný servis. NASA dodá iba vedecké vybavenie a za zvyšok misie je zodpovedný komerčný partner.
Modul Athena vyvinula americká spoločnosť Intuitive Machines, ktorej modul Odysseus 22. februára 2024 úspešne pristál na Mesiaci. Išlo o prvý americký modul, ktorý dosadol na Mesiac za viac ako 50 rokov. Pri pristávaní sa síce prevrátil, dáta však na Zem posielal.
K Mesiacu už v nedeľu dorazí pristávací modul Blue Ghost americkej spoločnosti Firefly Aerospace. V apríli ho začne skúmať modul Resilience od japonského start-upu ispace.