Fio bankaFio banka

Ďalší skúšobný let Muskovej kozmickej lode sa skončil neúspechom. Starship explodovala, narušila leteckú dopravu

Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska podnikla ôsmy skúšobný let svojej kozmickej lode Starship, ktorý sa ale skončil rovnako neúspešne ako predchádzajúci v januári. Najväčšia a najsilnejšia raketa na svete, merajúca 123 metrov, odštartovala z kozmodrómu Boca Chica na juhu Texasu blízko hraníc s Mexikom. Po niekoľkých minútach však spoločnosť oznámila, že stratila kontakt s druhým stupňom, vesmírnou loďou.

07.03.2025 11:38
SpaceX, starship, raketa Foto: ,
Americká súkromná spoločnosť SpaceX uskutočnila 6. marca 2025 zo štartovacej rampy vesmírnej základne SpaceX v Boca Chica v juhovýchodnom Texase v poradí ôsmy skúšobný let svojej kozmickej lode Starship, krátko po štarte s ňou však stratila kontakt.
debata (6)

„Stratili sme kontakt s loďou. Bohužiaľ, to isté sa stalo aj minule, takže teraz máme trochu prax,“ povedal hovorca SpaceX Dan Huot podľa tlačových agentúr.

Spoločnosť v následnom vyhlásení uviedla, že loď Starship postihla nespresnená energetická udalosť, čo spôsobilo stratu viacerých motorov Raptor. „To zase viedlo k strate kontroly a nakoniec k prerušeniu komunikácie so Starship. Posledný kontakt nastal asi deväť minút a 30 sekúnd po štarte,“ uviedla Spacex.

Neúspešný let si vynútil odklonenie iných letov od ostrovov Turks a Caicos v Karibiku. Federálny úrad pre letectvo (FAA) dočasne prerušil prevádzku štyroch letísk na Floride: v Miami, Fort Lauderdale, Orlande a Palm Beach, uviedla agentúra Reuters. FAA tiež začal vyšetrovanie udalosti, čo je ale bežný postup.

Prípadné trosky, ktoré prečkajú priechod atmosférou, dopadnú podľa SpaceX do vopred vytýčenej oblasti. „V troskách nie sú žiadne toxické materiály a neočakáva sa, že by mali dopad na morský život a kvalitu vody,“ oznámila spoločnosť. Zároveň vyzvala verejnosť, ak nejaké úlomky objaví, aby sa obrátila na úrady či na SpaceX.

zväčšiť Nosná raketa Super Heavy od SpaceX sa vracia na... Foto: TASR/AP, Eric Gay
SpaceX, raketa, super heavy Nosná raketa Super Heavy od SpaceX sa vracia na štartovaciu rampu počas testovacieho letu zo Starbase v Boca Chica v Texase 6. marca 2025.

K predchádzajúcemu siedmemu letu Starship odštartoval v polovici januára. Asi osem minút po štarte ale spoločnosť stratila kontakt s kozmickou loďou, ktorá vybuchla a jej trosky pršali na karibské ostrovy Turks a Caicos, vzdialené asi 2500 kilometrov od miesta štartu. Škody boli minimálne, pripomenula agentúra AFP. Vtedy mala loď na palube desať makiet simulujúcich satelity Starlink. Teraz mala vyniesť štyri podobné makety.

Nosná raketa Super Heavy sa počas terajšieho letu po oddelení od vesmírnej lode vrátila na štartovaciu rampu. Veľmi zložitý manéver, ktorý spoločnosť tretíkrát úspešne zvládla, vyvolal potlesk a výkriky radosti. „Páni, toto nás nikdy neomrzí,“ zvolala Kate Ticeová zo SpaceX. Potom ale prišla správa o strate spojenia s vesmírnou loďou, uviedla AFP.

Pripomenula, že Musk si kladie za cieľ, aby Starship bola opakovateľne použiteľná, čo by výrazne znížilo náklady a požiadavky na zdroje. Tentoraz loď skončila v Indickom oceáne, rovnako ako pri predchádzajúcom teste. SpaceX vyvíja svoje rakety veľkou rýchlosťou a spolieha sa na niekoľko štartov prototypov, aby rýchlo napravila problémy, hoci to znamená zvýšenie počtu zlyhaní. Táto filozofia síce prináša úspech, ale tiež budí kritiku.

Pri šiestom testovacom lete v novembri síce loď vykonala požadovaný let, no nosná raketa Super Heavy sa neplánovane zrútila do oceánu. Jediný úplne úspešný test sa tak uskutočnil v októbri, keď sa nosná raketa vrátila na odpaľovaciu rampu a kozmická loď uskutočnila naplánovaný let.

Všetky doterajšie testovacie lety boli bez posádky, podľa SpaceX má ale plavidlo v budúcnosti uniesť až 100 ľudí, alebo veľké množstvo nákladu a vybavenia.

Úspech systému je kľúčový aj pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý si Starship vybral pre pristátie svojich astronautov na Mesiaci v rámci programu Artemis. NASA plánuje, že by sa na obežnicu Zeme mohli ľudia vrátiť už na budúci rok.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vesmír #Elon Musk #Space X #vesmírna raketa #Starship