Čína úspešne vypustila prvú sondu, ktorá odoberie vzorky z asteroidu

Čína v stredu do vesmíru úspešne vypustila svoju prvú robotickú sondu, ktorej úlohou bude získať vzorky z asteroidu a priniesť ich späť na Zem. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

29.05.2025 16:40
debata
Ľuďom na Islande sa naskytol nevšedný pohľad na polárnu žiaru. Zábery na ňu sú fascinujúce
Video

Raketa Čchang-čeng-3B (Dlhý pochod) nesúca sondu Tchien-wen-2 odštartovala v stredu večer z vesmírneho strediska Si-čchang v provincii S'-čchuan. Približne 18 minút po štarte bola sonda vyslaná z obežnej dráhy Zeme k asteroidu 2016HO3, ku ktorému by mala doraziť v júli budúceho roka. Príchod na Zem so vzorkami sa očakáva v novembri 2027.

Asteroid objavili astronómovia na Havaji v roku 2016, má priemer približne 40 až 100 metrov a obieha relatívne blízko Zeme. Podľa agentúry Sin-chua je asteroid „živou fosíliou“ zloženou zo starobylého materiálu, ktorá môže pomôcť vedcom pochopiť, ako sa formovala raná slnečná sústava.

SpaceX Čítajte aj Muskovi sa rozpadol ďalší Starship. Vo vzduchu však loď vydržala 30 minút

Čínska sonda tiež preskúma kométu 311P. Tá obieha medzi Marsom a Jupiterom a pre výskumníkov je lákavá, pretože vykazuje niektoré vlastnosti, ktoré sa bežne spájajú skôr s asteroidmi.

AFP pripomína, že Čína v uplynulých rokoch investovala miliardy dolárov do svojho vesmírneho programu. Vybudovala aj vlastnú vesmírnu stanicu Tchien-kung (Nebeský palác) a vyslala prieskumné vozidlo na Mars a na odvrátenú stranu Mesiaca. Jej cieľom vyslať človeka na Mesiac do roku 2030.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #vesmír #asteroid #čínska sonda