Sklené guľôčky z Mesiaca, staré miliardy rokov, ukrývajú stopy dávnych erupcií a odhaľujú prekvapivo dynamickú históriu lunárneho vulkanizmu.
Ruský satelit Kosmos-2588 sa pravidelne v 4-dňových intervaloch približuje k americkému špionážnemu satelitu USA 338 na vzdialenosť menej ako 100 kilometrov.
Asteroid je „živou fosíliou“ zloženou zo starobylého materiálu, ktorá môže pomôcť vedcom pochopiť, ako sa formovala raná slnečná sústava.
Stane sa tak pri príležitosti 200. výročia narodenia tohto „kráľa valčíkov“.
Sonda mala pôvodne letieť k Venuši, kvôli poruche sa však nedostala z obežnej dráhy Zeme.
Amazon plánuje po vzore Starlinku poskytovať satelitný internet ľuďom po celom svete. Na obežnú dráhu Zeme už vyniesol 27 satelitov.
Vedcom sa podarilo objaviť obrovský molekulárny oblak Eos, vzdialený len 300 svetelných rokov od Zeme. Ma veľkosť 40 Mesiacov.
Mars mohol byť kedysi oveľa živší než je tomu dnes. Nový výskum naznačuje, že na jeho povrchu kedysi padal dážď a sneh, ktoré formovali rieky a jazerá.
Peking v posledných tridsiatich rokoch značne rozvinul svoje vesmírne programy a investoval do nich v prepočte miliardy eur.
Asteroid 2024 YR4 má priemer približne 53 až 67 metrov a vážiť môže okolo 220 miliónov ton. Jeho prípadná kolízia s Mesiacom by astronómom poskytla unikátne divadlo a neoceniteľné informácie.
Je to druhý a zatiaľ najsľubnejší objav potencionálneho života.
Pred 64 rokmi sa Jurij Gagarin stal prvým človekom vo vesmíre. Jeho let trval 108 minút, no navždy zmenil dejiny a započal vesmírne preteky.
NASA a ESA plánujú priniesť vzorky z Marsu na Zem. Ľudstvo čaká vedecká revolúcia, ale aj výzvy okolo bezpečnosti a nákladov.
Deň na Uráne trvá o 28 sekúnd dlhšie, než si astronómovia mysleli. Nové dáta z Hubbleovho teleskopu prepisujú poznatky o tretej najväčšej planéte Slnečnej sústavy.
Na obežnej dráhe by mali stráviť asi osem mesiacov. Ruských kozmonautov čakajú aj dva výstupy do vesmíru.
Vesmírni turisti v rámci súkromného letu prvýkrát v dejinách kozmonautiky obiehali okolo našej planéty po polárnej orbite.
Posádka plánuje uskutočniť výskum vrátane zhotovenia prvých röntgenových snímok vo vesmíre.
Ak by ste chceli z nášho územia pozorovať úplné zatmenie Slnka, museli by ste žiť ešte 110 rokov. Pozorovateľné bude v roku 2 135.
Na ISS uviazli na viac ako deväť mesiacov.
Ich predĺžený pobyt bol výrazne dlhší ako štandardná rotácia pre astronautov na ISS.
Úplné zatmenie Mesiaca bude viditeľné v zahraničí.
Nosná raketa Super Heavy sa však po oddelení od vesmírnej lode úspešne vrátila na štartovaciu rampu.
Stroj bude zbierať vzorky mesačného prachu, merať teplotu pod povrchom a vykonávať ďalšie experimenty pre NASA.
Nová štúdia naznačuje, že jej sterilné prostredie môže negatívne ovplyvňovať zdravie astronautov, ktorí trpia oslabenou imunitou, oparmi či vyrážkami.
Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX vyniesla do vesmíru dva robotické pristávacie moduly - jeden zo Spojených štátov a druhý z Japonska.