Historicky prvá čínska misia na Mars vo štvrtok úspešne odštartovala zo základne Wen-čchang na čínskom ostrove Chaj-nan, informovala agentúra AFP.
Návrat astronautov Roberta Behnkena a Douglasa Hurleyho bude závisieť od počasia.
Hlavnou astronomickou udalosťou týchto dní je kométa Neowise. Zážitok umocní ďalší jav - v rade za sebou 'putujúce' všetky planéty slnečnej sústavy.
Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila prvé vydarené snímky Slnka zhotovené jej novou sondou Solar Orbiter.
Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že by mohol použiť skákajúceho robota na parný pohon k skúmaniu vybraných mesiacov Slnečnej sústavy.
Obloha plná padajúcich hviezd najviac teší nadšencov astronomických úkazov práve v lete. Počas leta budú v činnosti tri každoročne aktívne meteorické roje.
Nový výskum naznačuje, že Pluto malo pri svojom zrode pod povrchom oceán, ktorý v priebehu času pomaly zamŕzal.
Počas svitania je možné pozorovať kométu C/2020 F3 (Neowise). Ak ju pozorujete ďalekohľadom vidieť môžete aj jej chvost.
Americkí astronauti by pri prvej misii s pristátím na Mesiaci po viac ako 50 rokoch mali v roku 2024 stráviť na lunárnom povrchu šesť a pol dňa.
Každá sekunda zaznamenáva deň pohľadu na stred slnečnej sústavy.
Hviezdu môže zakrývať prach, no mohla sa z nej stať aj čierna diera.
Oceán na Jupiterovom mesiaci Europa skutočne môže byť "potenciálne obývateľný". Vedci podľa agentúry Reuters zistili, ako sa podpovrchový oceán na Europe mohol utvoriť.
Masívne škvrny mohli podľa vedcov pokryť 50 až 70 % viditeľného povrchu hviezdy.
Vedci záblesk pripisujú známej zrážke čiernych dier, z ktorej gravitačné vlny vlani zachytilo zariadenie LIGO.
Vedci objavili astronomický objekt, aký nikdy dosiaľ nepozorovali.
Nemecko-ruský teleskop ponúkol prelomovú mapu vesmíru, ktorá zaznamenáva röntgenové žiarenie.
Neutrónová hviezda Swift J1818.0-1607 má len 240 rokov.
Zatmenie, pri ktorom sa bude Slnko javiť ako ohnivý prstenec okolo Mesiaca, bude viditeľné nad strednou Afrikou, južným Arabským polostrovom, Pakistanom, severnou Indiou a stredojužnou Čínou.
V našej domovskej galaxii existuje 36 inteligentných mimozemských civilizácií, ktoré sú schopné komunikovať s ostatnými.
V britskom Národnom centre na testovanie satelitov (NSTF) v Oxfordshire postavili najväčšie zariadenie na testovanie vesmírnych lodí v krajine.
Nová štúdia, ktorá využívala údaje z vesmírneho observatória Gaia Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ukazuje účinky Trpasličej eliptickej galaxie v Strelcovi na formácii našej galaxie Mliečnej dráhy.
Sonda bude na obežnej dráhe Marsu sledovať zmeny v atmosfére. Cieľom je zistiť, čo spôsobuje únik kyslíka a vodíka z povrchu planéty.
Loď Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX sa s astronautmi NASA Robertom Behnkenom a Douglasom Hurleyom vráti na Zem pravdepodobne v auguste.
Astronómom sa podarilo znovu detekovať tajomné rádiové signály prichádzajúce z hlbín vesmíru, ktoré navyše majú pravidelne sa opakujúci vzorec.
Existencia prstenca by mohla vysvetľovať neobyčajný náklon jedného z mesiacov Marsu.