Vyhynutie cicavcov v dobe ľadovej nespôsobil asteroid

Najnovšia štúdia vyvracia doterajšiu teóriu o explózii veľkého vesmírneho telesa, ktorá bola začiatkom chladného obdobia zvaného mladší dryas

25.06.2010 11:13
mamut Foto:
Ilustračné foto
debata

Malé fosílie húb v tvare guľôčok môžu vyvrátiť teóriu o tom, že pred 12 900 rokmi explodovalo nad Severnou Amerikou veľké vesmírne teleso, ktoré odštartovalo chladné tisícročie, uvádza to nová štúdia. Obdobie poklesu teploty, zvané mladší dryas, je v geologických záznamoch dobre dokumentované. Ochladenie sa tiež časovo zhoduje s vyhynutím mamutov a iných cicavcov ľadovej doby v Severnej Amerike.

Predpokladá sa, že práve tieto podmienky donútili predchodcov človeka na Blízkom východe živiacich sa lovom a zberom, aby si osvojili poľnohospodársky spôsob života. Teória o tom, že za ochladením stojí explózia kométy alebo asteroidu, je podľa štúdie vedenej paleobotanikom Andrewom C. Scottom z londýnskej Royal Holloway University chybná.

Zástancovia teórie kolízie uvádzali niekoľko rokov ako dôkaz malé uhlíkové guľôčky, nájdené vo vrstve spálených usadenín po celej Severnej Amerike, ktorá sa datuje na obdobie mladšieho dryasu. Podľa ich teórie ide o organickú hmotu, ktorá bola vystavená intenzívnej teplote po tom, čo úlomky z explodovaného meteoritu dopadli na Zem a roznietili masívne požiare.

Najnovší výskum však tieto uhlíkové guľôčky objavil aj vo vrstvách pôdy z obdobia pred mladším dryasom, počas neho aj po ňom, čo naznačuje, že uvedené častice nie sú výsledkom prudkého nárazu. Navyše Scottov tím zistil, že podobné guľôčky v pôde možno nájsť aj v súčasnosti a vznikli počas požiarov, keď boli vystavené horúčavám. Rastliny a huby sú známe tým, že vytvárajú tieto štruktúry, ktoré im majú pomôcť prekonať extrémne podmienky.

„Všetky tieto častice majú prirodzený biologický pôvod a nesúvisia s intenzívnymi požiarmi či kolíziami kozmických telies,“ uviedol Scott.

debata chyba