Grónsky ľadovec sa rýchlo stráca v mori

14.12.2007 17:18
Ľadovec, kryha
Moský ľadovec - ilustračné foto Autor:

Topenie grónskeho ľadovca sa počas tohto leta opäť zrýchlilo a prelomilo rekord z roku 2005. Ľad sa topil o desatinu rýchlejšie ako pred dvoma rokmi. Roztápanie bolo najrýchlejšie od začiatku pozorovaní pomocou satelitov v roku 1979.

„Strata grónskeho ľadu je dvojnásobne vyššia ako strata ľadu v celých Alpách. Do mora sa cez leto dostalo toľko vody, čo by pokrylo Washington DC do výšky osemsto metrov," povedal na kongrese Americkej geofyzikálnej únie Konrad Steffen z Coloradskej univerzity. Washin­gton DC má takmer presne o polovicu menšiu rozlohu ako Bratislava. To znamená, že tohtoročný roztopený grónsky ľad by vytopil slovenské hlavné mesto do výšky asi štyristo metrov. Grónsky ľadovec je najväčší pevninový ľadovec. Ak by sa roztopil celý, hladina morí a oceánov by stúpla o vyše šesť metrov. V rovnaký deň vedci zároveň zverejnili zatiaľ najdramatickejšiu predpoveď pre polárny región. Wieslaw Maslowski z Polar Ocean Physics Group na rovnakej konferencii vyhlásil, že Severný ľadový oceán bude cez leto bez ľadu už o päť alebo šesť rokov. Od roku 1991 sa teplota vzduchu v Grónsku zvýšila o 5,5 stupňa Celzia. Podľa Steffena je to dôsledok hromadenia skleníkových plynov v atmosfére Zeme. Steffen je popredný svetový klimatológ, ktorý študuje grónsku ľadovú pokrývku. Na merania používa viacero armádnych a meteorologických satelitov. Na to má po Grónsku rozmiestnených 22 pozemných staníc, ktoré každú hodinu posielajú informácie o prebiehajúcich zmenách. Hrúbka grónskeho ľadu rastie vďaka vyšším snehovým zrážkam. Tento prírastok je však menší ako stenčovanie pobrežných ľadovcov a ich postup smerom do mora. Postup ľadovca Jakobshavn sa za posledných desať rokov zrýchlil dvojnásobne. Dôvodom je pokles roztopenej vody na dno ľadovca až k pevnine. Po tejto vode sa ľadová vrstva doslova kĺže dolu brehom k moru. „Čím viac vody je pod ľadovcom, tým rýchlejšie masy ľadu postupujú k moru," uviedol Steffen. Grónsko je až z 80 percent pokryté hrubou ľadovou vrstvou. V súčasnosti sa kvôli jej topeniu každý rok zdvihne hladina morí o pol milimetra. Steffen je presvedčený, že medzivládny panel pre klimatické zmeny OSN podhodnotil predpoklad dvíhania morskej hladiny pre toto storočie. Hovorí, že na grónskom ľadovci je stále viac vertikálnych šácht, ktoré odvádzajú vodu k podložiu. Tieto šachty fungujú ako žľaby, ktoré odvádzajú vodu zo strechy a môžu byť hlboké aj niekoľko sto metrov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku