Vodné korytnačky môžu nakaziť svojich majiteľov salmonelózou

20.10.2009 16:33
korytnačky, korytnačka
Ilustračné foto Autor:

Americkí vedci v najnovšej štúdii analyzovali posledný výskyt salmonelózy spôsobený vodnými korytnačkami.

Americkí odborníci z Centers for Disease Control and Prevention varujú ľudí, aby nekupovali svojim deťom vodné korytnačky. Dôvodom je, že tieto plazy sú zdrojom salmonelózy, čo dokazuje aj posledný prípad z USA.

Štúdia uverejnená v časopise Pediatrics sa zameriava na najväčší zaznamenaný výskyt salmonelózy spôsobený vodnými korytnačkami od mája 2007 do januára 2008. Vtedy sa nakazilo celkovo 107 ľudí v 34 členských štátoch USA, vrátane dvoch dievčat, ktoré sa infikovali po tom, čo s korytnačkami plávali v bazéne. Experti zistili, že až 59 percent všetkých nakazených tvorili deti do desiatich rokov a 33 percent všetkých pacientov museli hospitalizovať. Až 60 percent pacientov prišlo do kontaktu s korytnačkou v priebehu siedmich dní pred tým, než ochoreli.

Salmonelóza je črevné infekčné ochorenie vyvolávané baktériami rodu Salmonella a prejavuje sa najprv náhlou nevoľnosťou, bolesťami hlavy a zimnicou. Nasleduje zvracanie, bolesti brucha a hnačky. Deti sú na túto chorobu náchylnejšie a taktiež sa u nich častejšie vyskytujú komplikácie. V niektorých prípadoch môže spôsobiť až smrť. Plazy sú vo všeobecnosti prirodzenými rezervoármi tohto ochorenia. Napriek tomu, že predaj mladých vodných korytnačiek zakázali v USA už v roku 1975, prípady nakazenia salmonelózou od týchto plazov sa neustále objavujú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku