Na brehu Británie našli morské monštrum

Na Jurskom pobreží Veľkej Británie objavili paleontológovia skamenelinu lebky kolosálneho morského monštra. Pliosaurus bol zrejme najväčším morským predátorom všetkých dôb a obyvateľov pravekých oceánov terorizoval pred 150 miliónmi rokov.

28.10.2009 09:43
pliosaurus Foto:
Pliosaurus útočí na menšieho, tiež dravého plesiosaura
debata

Nájdená lebka je dlhá 2,4 metra, čo naznačuje, že tento kus meral až 16 metrov. Nie je preto vylúčené, že ide vôbec o najväčšieho pliosaura, aký sa kedy našiel, informovala britská BBC.
„Počul som reči o nájdení nejakého veľkého kusa. No keď som lebku videl na vlastné oči, padla mi sánka. Je prosto obrovská,“ uviedol pre BBC paleontológ Richard Forrest.

Pliosaury patria do skupiny plesiosaurov, morských pravekých jašterov. Mali krátky krk a mohutnú, krokodílom podobnú hlavu s mocnými čeľusťami. Vo vode boli veľmi rýchle a neunikli im ani ichtyosaury, podobné súčasným delfínom.

„Tieto stvorenia boli monštrá,“ hovorí David Martill z Univerzity v Portsmouthe. „Na krku mali silné svaly. Do koristi sa drvivo zahryzli, metaním hlavy na strany ju roztrhali na kusy, vykúpali sa v jej krvi a zožrali ju.“ Podľa neho by človeka dokázali požiť na jeden hlt. Na novom náleze pliosaura nie je zaujímavá len jeho veľkosť, ale aj výborný stav fosílií.

„Pliosaury mali veľké lebky, ale neboli až také robustné. Zvyčajne ich nájdeme stlačené a rozdrvené ako palacinku,“ povedal Forrest. Toto však nie je ten prípad. Lebka z Dorsetu je zachovaná v pôvodnom tvare.

Paleontológovia dúfajú, že sa im podarí nájsť aj zvyšok tela. Vzhľadom na veľkosť zvieraťa však môže byť pochovaný pod mnohými vrstvami pôdy a kamenia, a tak nie je vylúčené, že budú musieť počkať na ďalší zosuv pôdy.

Aj preto vedci neuviedli presnú polohu náleziska. Okrem Anglicka sa podobne veľké kusy pliosaurov podarilo nájsť aj v Mexiku a na Špicbergoch. Tieto tvory jednoducho dominovali pravekým oceánom a vyhubil ich rovnako ako ostatné dinosaury pád asteroidu.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy