Ostrov New Moore si zobralo stúpajúce more

26.03.2010 10:07
Maledivy, ostrov, more, oceán, pláž, raj
Turistický raj Maldivy je jedným z ďalších kandidátov, ktorým hrozí zatopenie. Autor:

Tridsať rokov sa hádala India s Bangladéšom, komu patrí drobný ostrov v Bengálskom zálive Indického oceánu. Spor nakoniec vyriešila príroda a ostrov zmizol z mapy sveta. Potvrdili to satelitné zábery aj miestni rybári. Ostrov New Moore sa tak stal prvou obeťou klimatických zmien, vplyvom ktorých stúpa hladina morí a oceánov.

„Na čom sa tieto dve krajiny nevedeli desaťročia dohodnúť, rýchlo vyriešilo globálne otepľovanie,“ povedal pre agentúru AFP profesor Sugata Hazra zo Školy oceánografických štúdií v Kalkate. Vedci si všimli, že za posledné desaťročie začala hladina mora v Bengálskom zálive stúpať podstatne rýchlejšie než predtým. Do roku 2000 more stúpalo priemerne o tri milimetre za rok, posledných desať rokov zvýšilo tempo na päť milimetrov.

Erózia spôsobená stúpaním hladiny už v roku 1996 vyhnala obyvateľov zo susedného ostrova Lohachara a zatopenie hrozí minimálne ďalším desiatim ostrovom. Podľa Medzivládneho panela pre klimatické zmeny pri Organizácii Spojených národov je Bangladéš so svojimi 180 miliónmi obyvateľov jednou z najohrozenejších krajín. Prognózy uvádzajú, že stúpajúca hladina Indického oceána do roku 2030 ukrojí približne osemnásť percent z rozlohy krajiny. O pôdu pod nohami tak príde zhruba dvadsať miliónov ľudí.

Bývalý ostrov New Moore, ktorý Bangladéšania nazývali Talpatti a Indovia zase Purbasha, nebol nikdy osídlený. Aj v čase, keď bol najviac na „výslní“, držal sa pri odlive len dva metre nad hladinou. Napriek bezvýznamnosti ostrovčeka merajúceho na dĺžku 3,5 kilometra a na šírku dva kilometre, Bangladéš a India sa nikdy nedohodli, komu patrí. India k nemu dokonca občas vyslala svoju námornú pohraničnú stráž.

Spory okolo ostrova sa ťahali už od roku 1971, keď Bangladéš získal nezávislosť od Pakistanu. V roku 1981 po tom, čo stroskotali rokovania o tom, komu ostrov patrí, India vyslala k ostrovčeku vojnovú loď a osadila na ňom indickú vlajku. Bangladéš ostro protestoval a tvrdil, že ostrov je neoddeliteľnou súčasťou jeho teritória.

Technicky sa príslušnosť ostrov k jednému či druhému štátu určuje podľa toho, kade tečie hlavný prúd z delty najbližšej rieky. V tomto prípade rieky Hriabhanga. Na tom, či prúd tečie naľavo, alebo napravo od ostrova, sa však krajiny nikdy nedohodli. Najbližším kandidátom na zatopenie je ostrov Ghorarama. Ten je podľa satelitných snímok už teraz spolovice pod hladinou mora.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk