Vedci budú skúmať vplyv sopečného popola na oceán

02.05.2010 16:09
sopka, Island
Ilustračné foto Autor: ,

Posádka výskumnej lode RRS Discovery chce zistiť, či popol z nedávnej erupcie islandskej sopky Eyjafjallajökull spôsobí zvýšený výskyt fytoplanktónu.

Tím britských vedcov z National Oceanography Centre bude najbližší mesiac skúmať, aký vplyv má na severnú časť Atlantického oceánu sopečný popol z nedávnej erupcie islandskej sopky Eyjafjallajökull.

Vedci plánujú počas plavby výskumnej lode RRS Discovery analyzovať čiastočky popolu v atmosfére a chemické zloženie vodných zrážok, pričom budú merať aj vlastnosti morskej vody. Špeciálne sa budú zameriavať na prítomnosť prvkov ako sú železo, dusík, fosfor a kremík, ktoré majú vplyv na tempo rastu fytoplanktónu. V tejto časti oceánu je za normálnych okolností prísun týchto prvkov z atmosféry nízky, avšak nedávna erupcia sopky Eyjafjallajökull, ktorej popol obsahuje aj železo, by mohla tento prísun zvýšiť a spôsobiť tak zvýšený výskyt fytoplanktónu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku