„Jarná rovnodennosť je okamih, keď sa Slnko dostane presne nad rovník a vstúpi do znamenia Barana. Deň a noc sú v ten deň rovnako dlhé. Od tejto chvíle sa Slnko vracia na severnú pologuľu a deň sa predlžuje až do letného slnovratu, keď bude dvakrát dlhší ako noc,“ hovorí astronóm Jan Vonderka z českej Akadémie vied.
Na vysvetlenie, prečo sa začiatok astronomickej jari posúva, treba trochu matematiky.
Obdobie medzi dvoma jarnými rovnodennosťami je presne 365,2422 dňa, resp. 365 dní, 5 hodín a 49 minút. Pretože tento časový interval sa nerovná celému počtu dní (365 alebo 366), náš kalendár sa tomuto cyklu prispôsobuje každé štyri roky vložením prestupného dňa a rok má vtedy 366 dní. Malý časový rozdiel napriek tomu stále zostáva, čo sa zase kompenzuje vynechaním prestupného roka trikrát za 400 rokov.
Okamih jarnej rovnodennosti (a teda začiatok jari) sa tak každý neprestupný rok posúva o necelých 6 hodín dopredu a každý prestupný rok, naopak, „skočí“ o viac ako 18 hodín dozadu.
Tento cyklus sa opakuje každé štyri roky s tým, že každý nasledujúci cyklus nastáva zhruba o 45 minút skôr. Postupom času tento rozdiel narastá, až prvý jarný deň nepripadne na 21., ale na 20. marca. Presne to sa stane v budúcom roku 2012. Na 19. marec sa začiatok jari presunie v roku 2048.
Medzníkom bude rok 2100, ktorý by síce mal byť, ale nebude prestupný. To umožní vrátiť v roku 2102 začiatok jari späť na 21. marec.