Ľadovce v Andách miznú najrýchlejšie za 300 rokov

Ľadovce v tropickej časti Ánd miznú najrýchlejšie za posledných 300 rokov. Uvádza to štúdia v odbornom časopise The Cryosphere. Od 70. rokov minulého storočia sa zmenšili o 30 až 50 percent. Experti tvrdia, že za ubúdanie ľadu môže zvýšenie priemernej teploty, ktorá medzi rokmi 1950 až 1994 stúpla o 0,7 stupňa Celzia.

28.01.2013 09:43
ľadovce v Andách Foto:
Ľadovce v Andách strácajú na objeme, čo môže negatívne ovplyvniť poľnohospodársku produkciu v juhoamerických krajinách
debata (12)

Autori štúdie skúmali údaje asi o polovici všetkých andských ľadovcov, ktoré sú zdrojom pitnej vody pre milióny ľudí v Latinskej Amerike. Experti si myslia, že ľadovce miznú všade v tropických Andách, topenie je však výraznejšie na menších ľadovcoch v nižších nadmorských výškach. Od konca 70. rokov ľadovce pod 5¤400 metrami nad morom prišli z hľadiska hrúbky ľadu asi o 1,35 metra ľadu ročne. Je to vraj dvakrát viac ako pri väčších a vyššie položených ľadovcoch.

,,Pretože maximálna hrúbka týchto malých, nízko položených ľadovcov zriedka presahuje 40 metrov, pri takejto ročnej strate (ľadu) pravdepodobne v najbližších desaťročiach úplne zmizne," uviedol hlavný autor článku Antoine Rabatel z laboratória glaciológie (vedy o ľadovcoch) a geofyziky vo francúzskom Grenobli.

Podľa výskumníkov sa objem zrážok v regióne v posledných desaťročiach nezmenil a nemôže sa tak na ústupe ľadovcov podieľať. Keby však charakter zrážok ďalej zostával nemenný, mohli by sa tieto oblasti v budúcnosti stretávať s nedostatkom vody. Zrejme najväčšie problémy by mohla mať údolná oblasť rieky Rio Santa v Peru, kde sa voda z ľadovcov využíva v poľnohospodárstve alebo v energetike.

Ľadovce po celom svete ustupujú od začiatku 20. storočia. Himalájske ľadovce sú však preskúmané relatívne málo a podľa niektorých správ by, naopak, mohli nadobúdať na hmote.

Iná situácia je však v Alpách. Rakúske ľadovce aj počas posledného roka opäť prudko stratili na objeme. Topili sa najmä pre nadpriemerne vysoké teploty na jar a v lete. Posledný rok bol pre ľadovce takmer rovnako skazonosný ako rekordné roky 2003 a 2011, informoval o meraniach rakúsky meteorologický inštitút ZAMG. Ľadovec Pasterze na najvyššej rakúskej hore Grossglockner sa stenčil o deväť metrov.

ZAMG meral predovšetkým ľadovce v alpskom hrebeni Vysoké Taury, kde sa nachádza aj najväčší rakúsky ľadovec Pasterze. Ďalej tam experti skúmali ľadovce Goldbergkees a Kleinfleisskees v oblasti Sonnblick.

,,Aj tento rok ľadovce stratili nadpriemerne veľa ľadovej masy. Bolo to takmer toľko, ako v doterajších rekordných rokoch 2003 a 2011," konštatoval odborník ZAMG na ľadovce Bernhard Hynek. Najmohutnejšie alpské ľadovce pritom dosahujú hrúbku niekoľko stoviek metrov a dĺžku niekoľko kilometrov.

Posledná zima pritom dávala dôvod na optimizmus, pretože priniesla predovšetkým na severnej strane Álp dostatok snehu. ,,Mnoho ľadovcov vyšlo zo zimy posilnených o tri až štyri metre hrubú vrstvu snehu. Potom však nasledovali veľmi teplé a slnečné jarné a letné mesiace a ľadovce sa rýchlo topili," vysvetlil expert.

Napríklad ľadovec Pasterze počas posledných 12 mesiacov na svojej dolnej časti, v oblasti ľadovcového jazyka, stratil deväť metrov hrúbky. Ale aj vyššie, nad takzvaným Podkovovým lomom v nadmorskej výške presahujúcej 3¤000 metrov, stratil Pasterze až dva metre. Takmer dvojmetrový úbytok bol zaznamenaný aj na ľadovci Goldbergkees a o 1,5 metra tenší je ľadovec Kleinfleisskees.

V predchádzajúcich rokoch tieto ľadovce počas teplých mesiacov strácali v priemere 70 centimetrov hrúbky. Na oboch menších ľadovcoch sa počas leta roztopil všetok zimný sneh, ktorý ľadovce chráni pred slnečným žiarením. Aby si ľadovec dlhodobo aspoň udržal svoju masu, mal by sa aspoň na 60 percentách jeho povrchu udržať cez leto zimný sneh.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba