Výkyvy počasia sú početnejšie

Svet zažil v prvej dekáde nového tisícročia bezprecedentné výkyvy počasia od vlny horúčav v Európe a sucha v Austrálii až po záplavy v Pakistane.

08.07.2013 09:55
Kalifornia, požiar, oheň Foto: ,
Rozsiahle a početné požiare trápia v lete aj viaceré štáty na západe USA.
debata

Vyplýva to zo správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). Okrem toho sa každý rok z uplynulého desaťročia, s výnimkou roku 2008, zaradil do desiatky najteplejších od 50. rokov 19. storočia, keď sa s takéto meteorologické záznamy začali viesť.

Podľa WMO je možné extrémne prejavy počasia vysvetliť prirodzenými vplyvmi. K abnormálnym búrkam a suchám dochádzalo v minulosti vždy, ale rastúce emisie skleníkových plynov produkovaných ľuďmi majú na klimatických výkyvoch tiež svoj podiel. „Rastúca koncentrácia skleníkových plynov mení naše podnebie s ďalekosiahlymi následkami pre prostredie a oceány, ktoré pohlcujú oxid uhličitý aj teplo,“ uviedol generálny tajomník WMO Michel Jarraud.

V správe WMO sa konkrétne spomínajú zničujúce extrémne výkyvy počasia, ako bol hurikán Katrina, ktorý v roku 2005 spustošil rozsiahle oblasti v USA, cyklón Nargis, ktorý v roku 2008 devastoval Barmu, potom nezvyčajne dlhé suchá v Amazónii, Austrálii a vo východnej Afrike a topenie ľadu v Severnom ľadovom oceáne. Ani Slovensko neostáva ušetrené. Stačí si spomenúť na opakované povodne.

Počet obetí, ktoré si dramatické zmeny počasia vo svete vyžiadali, WMO vyčíslila na 370-tisíc ľudí. Táto bilancia je o 20 percent vyššia oproti 90. rokom 20. storočia. Za posledné dve dekády dramaticky vzrástol aj počet obyvateľov. V roku 1990 obývalo Zem 5,3 miliardy ľudí a v roku 2010 to bolo už 6,9 miliardy.

Nárast počtu obetí je dôsledkom predovšetkým vlny horúčav v Európe v roku 2003, ktorá si vyžiadala 66-tisíc mŕtvych. Podobné horúčavy v Rusku v roku 2010 neprežilo 55-tisíc ľudí. Na druhej strane, bilancia mŕtvych v dôsledku búrok a rozsiahleho sucha klesla a to predovšetkým vďaka lepšej pripravenosti na takéto katastrofy.

Štúdia tiež potvrdila, že priemerná teplota pevniny a oceánov v uplynulom desaťročí oproti predchádzajúcej dekáde stúpla a že „globálne otepľovanie“ sa zrýchľuje. Teplejšie bolo priemerne o 0,21 stupňa Celzia, zatiaľ čo dekáda 1991 až 2000 bola oproti rokom 1981 až 1990 teplejšia priemerne o 0,14 stupňa Celzia. Priemerná ročná teplota dekády do roku 2010 predstavovala 14,47 stupňa Celzia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba