Dokážu zalesnené púšte ochladiť klímu?

, 01.08.2013 13:00
Egypt, Červené more, vesmír
Ilustračné foto. Pohľad z vesmíru na časť Sahary, Červené more a Egypt. Autor: ,

Geoinžinierske nápady, ako zmierniť globálne otepľovanie, majú viacero podôb. Od bielenia sivých oblakov morskou vodou, aby odrážali viac svetla, až po vybudovanie kozmického slnečníka, ktorý by tienil Zem.

Viac pri zemi sa držia nemeckí vedci, ktorí navrhujú zalesnenie púštnych prímorských oblastí. Vysádzať odporúčajú dávivec čierny, zavlažovať ho odsolenou morskou vodou a vypestované olejnaté plody využiť ako biopalivo pre elektráreň, ktorá by dodávala elektrickú energiu pre odsoľovacie zariadenie a zavlažovacie systémy a tak dookola. Podľa ich prepočtov by zalesnenie 3 percent arabskej púšte dokázalo z atmosféry stiahnuť toľko oxidu uhličitého, čo vyprodukujú všetky autá v Nemecku.

Túto metódu nazývajú uhlíkové farmárčenie. „Toto je prvýkrát, keď sa spojili odborníci na zavlažovanie, odsoľovanie, sekvestráciu uhlíka, ekonomiku a vedy o atmosfére, aby analyzovali uskutočniteľnosť takéhoto rozsiahleho projektu,“ píšu výskumníci z Hohenheimskej univerzity v štúdii zverejnenej v žurnále Earth System Dynamics. Svoju analýzu postavili na výsledkoch niekoľkých počítačových modelov a skúseností z plantáži dávivca čierneho z Egypta, Indie a Madagaskaru.

Výskumníci uvádzajú, že vhodné pozemky na uhlíkové farmárčenie dosahujú rozlohu asi jednej miliardy hektárov. Uhlíkové farmy by teda podľa nich mohli z atmosféry stiahnuť „významné“ množstvo CO2 vyprodukovaného ľudskou činnosťou. Zníženie koncentrácie tohto skleníkového plynu by následne pomohlo spomaliť globálne otepľovanie.

„Z nášho pohľadu je zalesňovanie najefektívnejší a environmentálne najbezpečnejší geoinžiniersky projekt na zmiernenie klimatických zmien,“ uviedol vedúci štúdie Klaus Becker. Podľa neho a jeho kolegov by dostatočne rozľahlé dávivcové plantáže dokonca dokázali zmeniť regionálne podnebie. Nad oblasťou by sa vytvárali oblaky, z ktorých by občas aj zapršalo, čo by znížilo nároky na odsoľovanie morskej vody.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#púšť #klima #veda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku