Viac pri zemi sa držia nemeckí vedci, ktorí navrhujú zalesnenie púštnych prímorských oblastí. Vysádzať odporúčajú dávivec čierny, zavlažovať ho odsolenou morskou vodou a vypestované olejnaté plody využiť ako biopalivo pre elektráreň, ktorá by dodávala elektrickú energiu pre odsoľovacie zariadenie a zavlažovacie systémy a tak dookola. Podľa ich prepočtov by zalesnenie 3 percent arabskej púšte dokázalo z atmosféry stiahnuť toľko oxidu uhličitého, čo vyprodukujú všetky autá v Nemecku.
Túto metódu nazývajú uhlíkové farmárčenie. „Toto je prvýkrát, keď sa spojili odborníci na zavlažovanie, odsoľovanie, sekvestráciu uhlíka, ekonomiku a vedy o atmosfére, aby analyzovali uskutočniteľnosť takéhoto rozsiahleho projektu,“ píšu výskumníci z Hohenheimskej univerzity v štúdii zverejnenej v žurnále Earth System Dynamics. Svoju analýzu postavili na výsledkoch niekoľkých počítačových modelov a skúseností z plantáži dávivca čierneho z Egypta, Indie a Madagaskaru.
Výskumníci uvádzajú, že vhodné pozemky na uhlíkové farmárčenie dosahujú rozlohu asi jednej miliardy hektárov. Uhlíkové farmy by teda podľa nich mohli z atmosféry stiahnuť „významné“ množstvo CO2 vyprodukovaného ľudskou činnosťou. Zníženie koncentrácie tohto skleníkového plynu by následne pomohlo spomaliť globálne otepľovanie.
„Z nášho pohľadu je zalesňovanie najefektívnejší a environmentálne najbezpečnejší geoinžiniersky projekt na zmiernenie klimatických zmien,“ uviedol vedúci štúdie Klaus Becker. Podľa neho a jeho kolegov by dostatočne rozľahlé dávivcové plantáže dokonca dokázali zmeniť regionálne podnebie. Nad oblasťou by sa vytvárali oblaky, z ktorých by občas aj zapršalo, čo by znížilo nároky na odsoľovanie morskej vody.