Delfíny majú medzi zvieratami najdlhšiu pamäť

Nie slony, ako tvrdí populárne príslovie, ale delfíny sú medzi zvieratami premiantmi v dĺžke pamäti.

08.08.2013 11:00
Delfíny Foto:
Delfíny skákavé (Tursiops truncatus) vedia na seba volať po mene, ktoré si dokážu zapamätať aj 20 rokov.
debata

Uvádza to nová štúdia amerických vedcov zameraná na sociálnu pamäť týchto cicavcov. Podľa vedcov sú delfíny schopné pamätať si zvuky, ktoré vydáva ich blízky jedinec, až 20 rokov. O štúdii informoval spravodajský server BBC News.

Vedci študovali život 56 jedincov druhu delfín skákavý, ktoré chovali v zajatí a za účelom rozmnožovania menili chovatelia ich pôsobisko v rámci šiestich rôznych zoologických záhrad a akvárií v Spojených štátoch. Výskumníci zaznamenávali pískanie jednotlivých morských cicavcov, potom ich pomocou podvodných reproduktorov prehrávali ďalším delfínom a merali intenzitu ich reakcií.

„Keď im je volanie povedomé, majú tendenciu priblížiť sa k reproduktorom na dlhší čas,“ povedal pre BBC autor štúdie Jason Bruck z Chicagskej univerzity. Ak počujú volanie, ktoré nepoznajú, inklinujú viac k tomu na volanie nereagovať, dodal Bruck.

Dĺžku pamäti dokladajú vedci na príklade dvoch samíc Allie a Bailey. V mladom veku sa spolu zdržiavali na Floride v jednom delfináriu. Bailey však potom zamierila na Bermudy. Keď počula hlas Allie, zareagovala okamžite veľmi silno, hoci sú oddelené už viac ako 20 rokov.

Autori štúdie sa domnievajú, že táto dlhodobá pamäť je produktom komplexných sociálnych vzťahov, ktoré sa medzi delfínmi vyvinuli. „Je pre ne dôležité pamätať si volanie delfínov, s ktorými sa v minulosti stretli, aby sa mohli rozhodnúť, či ide o niekoho, s kým je dobré sa stretnúť alebo nie,“ vysvetlil Bruck.

Delfín skákavý je podľa inej nedávno uverejnenej vedeckej štúdie medzi zvieratami unikátny aj v ďalšom ohľade. Je jediným cicavcom mimo človeka, ktorý používa mená ostatných jedincov svojho druhu, aby upútal ich pozornosť. Podľa vedcov totiž delfíny v jednotlivých zvukoch rozoznávajú svoje mená.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #delfíny #pamäť #cicavce