Mŕtve salamandre biológovia začali nachádzať od roku 2010, no nevedeli určiť príčinu smrti. Teraz sa ukázalo, že zabijakom bola huba Batrachochytrium salamandrivorans. Pre holandské salamandre možno prišlo toto zistenie neskoro – ostalo ich posledných desať. Tieto nápadné čiernožlté obojživelníky však žijú na mnohých ďalších lokalitách – na Slovensku sú prísne chránené – a tak by nový výskum mohol pomôcť ich populáciu lepšie brániť.
Huby predstavujú pre obojživelníky veľké nebezpečenstvo. Napríklad huba Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) sa rozšírila po celom svete a pripisuje sa jej vykynoženie aspoň 200 druhov obojživelníkov. Spôsobuje ochorenie chytridiomykóza, ktoré Svetová ochranárska únia IUCN označila za najničivejšiu chorobu medzi stavovcami.
„V niektorých oblastiach sa obojživelníky nejakým spôsobom naučili s Bd koexistovať. Je preto veľmi znepokojujúce, že sa objavilo nové devastačné hubové ochorenie, ktoré môže spôsobiť masové úmrtia aj v dosiaľ zdravých populáciách,“ uviedla profesorka An Martelová z Univerzity v Ghente, ktorá spolupracovala na štúdii publikovanej v žurnále Proceedings.
„Ostáva úplným tajomstvom, prečo sa toto ochorenie objavilo práve teraz. Jedným z vysvetlením by bolo, že táto nová huba sa do Holandska dostala z inej časti sveta. Teraz musíme zistiť, prečo je taká vysoko infekčná, smrteľná a aké škody môže napáchať v lokálnom a globálnom meradle. Podľa našich skúseností s Bd sa tieto ochorenia dokážu šíriť veľmi rýchlo,“ dodal Matthew Fisher z Imperial College v Londýne.
Huba sa medzi salamandrami prenáša priamym kontaktom a možno aj nepriamo, ale to zatiaľ nebolo dokázané. Napáda kožu zvieraťa a veľmi rýchlo ju úplne zničí. Ropuchy sú voči nej odolné, na iných obojživelníkoch ešte testovaná nebola.