Anexia Krymu posunula geografický stred Ruska

Anexia ukrajinského Krymu postavila ruských geografov pred nečakaný problém - geografický stred Ruska sa posunul o niekoľko desiatok metrov na juh. Preniesť bude treba nielen osemmetrový pravoslávny kríž, ale aj drevenú kaplnku, ktorá od roku 1992 zdobí doterajší stred Ruska na kopci pri sibírskom jazere Vivi v Krasnojarskom kraji. K najbližšiemu obydliu je vraj odtiaľ dve hodiny cesty vrtuľníkom.

11.08.2014 14:00
debata (3)

Stred Ruska sa dramaticky zmenil už po rozpade Sovietskeho zväzu, keď impérium stratilo Strednú Áziu a rozsiahly pás zeme medzi Ukrajinou a Pobaltím. Pokusy nájsť stred štátu však Rusi podnikli už v ére Romanovcov pred prvou svetovou vojnou a aktívne sa do nich zapojil preslávený vedec Dmitrij Mendelejev. Stred cárskeho Ruska umiestnili južne od mesta Turuchanska na sibírskej rieke Jenisej.

V sovietskej ére bolo stredom krajiny miesto ležiace kdesi v hlbokej sibírskej tajge medzi riekami Ob a Jenisej. Plány vybudovať v 70. rokoch v príslušnej lokalite veľkolepý pamätník bratstva sovietskych národov vtedy nevyšli. Moskovským straníckym funkcionárom sa vraj nechcelo oslavovať jednotu ríše v sibírskych močiaroch.

Roku 1989 vraj výpočty vedcov preukázali, že stredom ZSSR je v skutočnosti dedina Tokma na rieke Nepa v Irkutskej oblasti. Oslavovať nový zväzový stred však úrady už nestihli, do dvoch rokov sa Sovietsky zväz rozpadol. Roku 1992 určil kartograf Pjotr ​​Bakut za centrum Ruskej federácie juhovýchodný breh jazera Vivi. Teraz musia vedci výpočty upraviť vzhľadom na „získanie“ Krymu. Nové miesto vraj už bolo za prítomnosti Krasnojarského pravoslávneho metropolitu vysvätené.

Stred Ruska je miesto neobývané a nepreskúmané, dodnes ani vedci nepoznajú hĺbku samotného jazera. Za posledných dvanásť rokov podľa miestneho denníka Abakanskij portal žil v širšom okolí jediný človek menom Anatolij Denisenko. Nebol to však Rus, ale Ukrajinec.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Krym #geografia #anexia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy