Ruské gekóny vyslané do vesmíru uhynuli

, , , 04.09.2014 11:00

Pokus ruských vedcov o sledovanie pohlavného života gekónov v beztiažovom stave sa nepodaril, pretože všetky jaštery uhynuli ešte pred návratom z vesmíru na Zem. Oznámila to ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Muchy octomilky, naopak, výlet do vesmíru zvládli a ešte sa rozmnožili. „Bohužiaľ, všetky gekóny uhynuli," uviedol Roskosmos. Nie je zatiaľ jasné, či sa osud gekónov, vyslaných do vesmíru 19. júla, naplnil už v okamihu, keď vedci päť dní po štarte stratili kontrolu nad družicou Foton-M4. Zakrátko však riadiace stredisko znova nadviazalo s družicou kontakt a naviedlo ju na správnu obežnú dráhu. Družica sa predvčerom podľa plánu vrátila na Zem.

Gekóny boli po návrate na Zem už aspoň týždeň...
Gekóny boli po návrate na Zem už aspoň týždeň mŕtve. Autor: SHUTTERSTOCK

„Hovoriť o príčine smrti gekónov je ešte predčasné, ale s istotou možno povedať, že uhynuli najmenej pred týždňom, pretože ich telá boli už čiastočne mumifikované," uviedli podľa agentúry ITAR-TASS experti z ústavu Ruskej akadémie vied. Družica mala na palube päť gekónov, muchy octomilky, semená rastlín a mikroorganizmy. Experiment mal preveriť vplyv absencie gravitácie na živé organizmy, ich rozmnožovanie a embryonálny vývoj. Predmetom skúmania mal byť aj vývoj bunkových procesov v podmienkach beztiažového stavu a možnosť výroby elektrickej energie s pomocou mikroorganizmov.

Ruský vesmírny program má za sebou v poslednom čase sériu neúspechov, čo sa už prejavilo aj v personálnych zmenách vo vesmírnej agentúre. Tento týždeň zároveň ruský prezident Vladimir Putin vyzval na urýchlené dostavanie nového kozmodrómu Vostočnyj. Putin podľa agentúry Reuters vyhlásil, že aj napriek ekonomickým ťažkostiam súvisiacim s pripojením ukrajinského Krymu a západnými sankciami vyčlenilo Rusko do roku 2015 na stavbu 50 miliárd rubľov (1,2 miliardy eur).

„Naša vlastná kozmická infraštruktúra a moderná sieť kozmodrómov umožní Rusku posilniť pozíciu poprednej vesmírnej superveľmoci a zaistí mu nezávislosť vo vesmírnej činnosti," povedal Putin. „V budúcnosti sa kapacita kozmodrómu rozšíri, aby poslúžil programom na prieskum Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych objektov," dodal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #vesmír #výskum #beztiaž #jaštery
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku