U nás sa žiabronôžka soľná používa hlavne ako krmivo pre akváriové rybičky, v sibírskom jazere ale vraj žije oveľa vzácnejšia odroda, a tak sú pytliaci ochotní riskovať aj osem rokov za mrežami.
Miestne úrady v Novosibírskej oblasti zabezpečili pätnásťmilimetrovým kôrovcom v jazere Gorkoje ozbrojenú ochranu a motorizované hliadky dvadsaťštyri hodín denne, uviedol server newsru.com. Hliadky podľa náčelníka Jurija Marčenka už prekazili niekoľko pytliackych pokusov, jednu bandu dokonca zadržali už s metrákom žiabronôžok. Pytliakov odovzdali polícii.
Podľa miestnej televízie NSK jazero pred dvanástimi rokmi skoro zaniklo, keď ziskuchtivci ťažili prírodné bohatstvo plnými kamiónmi, pokiaľ sa na obranu liečivých vôd nepostavili miestni – s palicami a lopatami v rukách, spomína na vtedajšiu bitku starostka Polina Paninová. Úrady nakoniec jazero vyhlásili za chránenú oblasť a výlov kôrovcov a ťažbu bahna zakázali.
Lenže nazbierať za vrece žiabronôžok, za ktoré sa na čiernom trhu platia tisíce rubľov, nie je žiadna veľká práca, a tak a tak sa sem pytliaci schádzajú „ako muchy na med“ a jazero je nutné nepretržite strážiť.
Krémy z kôrovcov, ktoré prežili dinosaurov, údajne zmierňujú negatívne následky infračerveného a ultrafialového žiarenia a zabraňujú predčasnému starnutiu. Účinky sú vraj podobné ako vstrekovanie injekcií botoxu pri vyhladzovaní vrások.