Objavili údajne vyhynutého netopiera

Na juhovýchode Papuy-Novej Guiney objavili austrálski vedci netopiera druhu Pharotis imogene, ktorého odborníci považovali za vyhynutý druh. Naposledy ho totiž videli ešte v roku 1890.

09.12.2014 14:00
debata

Študentky Melbournskej univerzity Catherine Hughesová a Julie Broken-Browová však v júli 2012 chytili jednu samicu, o ktorej si pôvodne mysleli, že patrí k príbuznému druhu Nyctophilus microdon. Stalo sa tak približne 120 kilometrov východne od obce Kamali, ktorá bola doteraz jedinou známou lokalitou výskytu druhu Pharotis imogene. Netopiera následne uložili do zbierok miestneho národného múzea, odkiaľ si ho o dva roky neskôr vypožičal Harry Parnaby z austrálskeho mú­zea.

Ten následne zistil, že v skutočnosti ide o druh Pharotis imogene. „Považovali sme tento druh za vyhynutý. Musíme sa preto spýtať sami seba, prečo sme tak dlho nedokázali zistiť, že v skutočnosti ešte stále žije, navyše keď sa vyskytuje tak blízko k oblastiam, kde sa ťaží drevo a nerastné suroviny,“ uviedol Luke Leung z University of Queensland pre denník Sydney Morning Herald. Vedci chcú teraz zistiť veľkosť populácie tohto druhu, na základe čoho určia status jeho ohrozenia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #netopier #Papua Nová Guinea