Stredomorské ryby majú v žalúdku plast

29.04.2015 13:30

V Stredozemnom mori sa hromadí obrovské množstvo plastového odpadu. Ako ukázal prieskum španielskych vedcov, na hladine vraj pláva až tisíc ton najrôznejšieho plastového materiálu, najmä časti fliaš, tašiek a iných obalov. Znečistenie mora je vzhľadom na jeho biodiverzitu a ekonomickú dôležitosť veľmi nebezpečné, citovala odborníkov britská spravodajská stanica BBC.

Plasty boli objavené aj v žalúdkoch rýb, vtákov, korytnačiek a veľrýb. „Zistili sme, že Stredozemné more je obrovským zhromaždiskom plastového odpadu,“ uviedol Andres Cózar z Univerzity v Cádize.

"Znečistenie morí plastmi sa veľmi rozšírilo a stalo sa celosvetovým problémom po polstoročí širokého používania plastových materiálov. Je preto naliehavo potrebné vypracovať stratégiu, ktorá by tento problém riešila, "dodal Cózar, ktorý je jedným z autorov prieskumu.

Plast sa v Stredozemnom mori hromadí v podobnom množstve, ako je to v oceánskych prúdoch v Indickom oceáne, severnom Atlantiku, severnom Pacifiku, južnom Atlantiku a južnom Pacifiku, odhalila štúdia, ktorá bola uverejnená vo vedeckom časopise PLoS ONE.

Veľké množstvo tohto odpadu bolo objavené aj na ďalších miestach, napríklad v Bengálskom zálive, Juhočínskom mori, Barentsovom mori a v Severnom ľadovom oceáne.

Podľa britského odborníka Davida Morritta sa španielski vedci zamerali najmä na tie najmenšie a najjemnejšie častice, takzvaný mikroplast, ktorý nepresahuje dĺžku päť milimetrov. Zistili, že do tejto kategórie spadá viac než 80 percent plastového odpadu, ktorý sa nachádza v Stredozemnom mo­ri.

„Tieto veľmi malé plastové častice často prehltnú morské živočíchy a rôzne chemické látky sa tak môžu uvoľňovať do ich čriev,“ uviedol Morritt.

Plast sa podľa neho v životnom prostredí nerozkladá, a preto je potrebné oveľa viac premýšľať nad tým, ako s ním nakladať, ako ho recyklovať a znížiť jeho používanie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#znečistenie #Stredozemné more #ryba #plasty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku