Po viac ako sto rokoch chytili papagája nočného

Austrálskym ornitológom z organizácie Bush Heritage Australia sa podarilo odchytiť vzácneho papagája nočného (Pezoporus occidentalis), ktorého mnohí vedci považovali za vyhynutého.

12.08.2015 12:30
debata

Ide o prvého odchyteného jedinca od 90. rokov 19. storočia. Papagáj nočný sa vyskytuje vo vnútrozemí Austrálie, pričom žije na zemi v hustej vegetácii a lieta iba veľmi zriedkavo.

V období rokov 1912 až 1979 neboli zaznamenané žiadne potvrdené pozorovania a odvtedy iba niekoľko. V roku 2013 ornitológ John Young oznámil, že sa mu v štáte Queensland podarilo spraviť niekoľko rozmazaných fotografií tohto druhu. Steve Murphy z Bush Heritage Australia a jeho partnerka následne po 18 mesiacoch hľadania odchytili 4. apríla tohto roku na juhozápade Queenslandu jedného jedinca, ktorému dali meno Pedro.

Odobrali mu vzorku peria a na nohu mu umiestnili malý vysielač na monitorovanie polohy, pričom batéria vo vysielači vydržala 21 dní. Údaje z vysielača odhalili, že papagáj prešiel každú noc pri hľadaní potravy až osem kilometrov, vždy sa však vrátil do svojho hniezda.

Predstavitelia Bush Heritage Australia sa v rámci ochrany tohto druhu rozhodli odkúpiť oblasť s rozlohou 56-tisíc hektárov, kde papagája chytili, a spravili z nej chránené územie. Presnú polohu lokality však neprezradili.

V oblasti osadili fotopasce, ako aj nahrávacie zariadenia, no zatiaľ sa im nepodarilo zistiť, koľko jedincov v tejto oblasti žije. Ochranári sa taktiež snažia znížiť počet zdivočených mačiek, ktoré predstavujú pre papagáje nočné hlavnú hrozbu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #papagáj