Vedkyňa dala zvieratám klobásu v špeciálnej nádobe, ktorú mohli otvoriť potiahnutím špagátu pripevneného k vrchnáku. Každé malo na otvorenie dve minúty. Kým ôsmim vlkom sa k pochúťke podarilo dostať hneď a zvyšné dva sa o to snažili, kým neuspeli, psy nádobu očuchávali a napokon sa obrátili k najbližšiemu človeku, aby im pomohol. Nádobu sa podarilo otvoriť iba dvom domácich psom, pudlovi a americkému pitbulteriérovi. Čo sa týka psov z útulku, z nich úlohu vyriešili štyria, no až po tom, čo ich opatrovatelia povzbudili.
„Psy sa veľmi nesnažili o to, aby jedlo vybrali z nádoby. Nesnažili sa ani využiť tie dve minúty,“ priblížila Udell. „Biologicky sú v mnohých ohľadoch veľmi nedospelé. Vidíme ich ako naše deti a zaobchádzame s nimi, akoby boli našimi deťmi, tak sa nakoniec tak správajú,“ doplnila, pričom zdôraznila, že psom nepomáhajú ani pravidelné zákazy od ich majiteľov. To ich učí nepokúšať sa riešiť problémy. Podľa vedkyne sú vlky, naopak, samostatné. „Keď sa stretnú s problémom, ktorý sa dá vyriešiť samostatne, urobia to. Vlky potrebujú prežiť a samy si hľadajú potravu. Toto správanie si musia uchovávať,“ vysvetlila.
Vedkyňa si však nemyslí, že správanie psov je prejavom chýbajúcej inteligencie, ale výsledkom závislosti a podriadenosti človeku. „Nemyslím si, že ide o zlú stratégiu najmä pre psov v domácnosti, ktoré chcú mať u nás úspech. Naozaj nás potrebujú pre prežitie a šťastie.“