Tiger pásavý má momentálne status ohrozeného druhu, hoci ešte v roku 1900 žilo na svete približne 100-tisíc jedincov. V súčasnosti sa tigre vyskytujú v trinástich krajinách, pričom väčšina z nich – 2 226, žije v Indii, kde rovnako ako v Nepále, Bhutáne a Rusku zaznamenali zvýšenie populácie.
Najväčší úbytok, naopak, zaznamenala Indonézia, kde za to môže predovšetkým klčovanie pralesov a vysádzanie paliem na výrobu palmového oleja. Ten sa používa hlavne na výrobu biopalív, ale aj v potravinárstve.
V Kambodži úrady momentálne zvažujú reintrodukciu tigrov, ktoré tam nedávno vyhynuli. Za celkovým zvýšením počtu tigrov je viacero faktorov vrátane presnejších sčítacích metód a efektívnejšej ochrany. „Prvý raz po desaťročiach neustáleho úbytku začali počty tigrov stúpať. To nám dáva nádej a ukazuje, že tento druh a jeho prirodzené životné prostredie dokážeme zachrániť, ak vlády, miestne komunity a ochranári spolupracujú,“ uviedol Marco Lambertini z WWF. Cieľom ochranárov je, aby sa populácia tigrov z roku 2010 zdvojnásobila do roku 2022.