Podľa autorov štúdie, ktorú publikovali v časopise Cell Reports, by mohli výsledky pokusu viesť k vývoju nových liekov predlžujúcich život či zabraňujúcich vzniku ochorení, ako je Parkinsonova choroba.
Lítium sa zvyčajne používa v psychiatrii, pretože u pacientov pomáha zastaviť výkyvy nálad, no pri vysokých dávkach hrozia vážne vedľajšie účinky. Napriek tomu vedci stále nevedia, ako táto látka ovplyvňuje ľudský mozog. Počas experimentu však lítium u vínnych mušiek blokovalo chemickú zlúčeninu GSK-3. „Reakcia, ktorú sme pozorovali u mušiek, je veľmi povzbudzujúca. Náš ďalší krok je zamerať sa na GSK-3 v komplexnejších živočíchoch s cieľom vyvinúť neskôr liekový režim, ktorý by sme testovali na ľuďoch,“ priblížila vedúca štúdie Linda Partridgeová.
Okrem predĺženia života však vedci pozorovali aj ďalšie pozitívne vplyvy malých dávok lítia. „Objavili sme, že nízke dávky tiež chránili pred stresom a zastavili tvorbu tuku u mušiek, ktoré boli na vysokocukrovej diéte,“ priblížila jedna z autoriek štúdie Ivana Bjedovová. Pokus zároveň ukázal, že vysoké dávky lítia život skracovali.