Obchodovanie ľudí ovplyvnilo DNA tiav jednohrbých

Obchodná činnosť ľudí ovplyvnila DNA tiav jednohrbých (Camelus dromedarius). V štúdii, ktorú publikovali v magazíne Proceedings americkej Národnej akadémie vied, to tvrdí medzinárodný tím vedcov.

13.05.2016 15:00
ťava, dromedár Foto:
Dromedáre z rôznych kútov sveta sú si geneticky podobné.
debata

Výskumníci analyzovali vzorky DNA viac ako tisícky jedincov tohto zdomácneného živočícha. Výsledky ukázali, že aj napriek tomu, že analyzované ťavy pochádzali z rôznych kútov sveta, z genetického hľadiska si boli veľmi podobné.

Ťavy jednohrbé sa ako ťažné zvieratá začali používať pred tisícmi rokov. Obchodné karavány často tvorili stovky týchto zvierat nesúcich tovar po púšťach severnej Afriky. Ako napísal Olivier Hanotte z Nottinghamskej univerzity, keď karavány dorazili ku Stredozemnému moru, ťavy boli unavené, a tak ich pútnici nechali oddychovať a pri návrate použili nové ťavy. Tak sa stáročia rôzne populácie tiav dostávali do vzájomného kontaktu, pričom sa miešali ich gény, čoho výsledkom je, že dromedáre z rôznych kútov sveta sú si geneticky podobné.

Zároveň vedci pozorovali, že dromedáre si na rozdiel od iných zdomácnených živočíchov udržali genetickú rozmanitosť. Podľa nich tak majú vyššie šance adaptovať sa na zmenu životného prostredia. „Mohli by nahradiť dobytok alebo dokonca ovce a kozy, ktoré sú menej adaptovateľné,“ priblížil Hanotte.

Ťava jednohrbá alebo dromedár je v prírode už vyhubená a žije len v zdomácnenej forme. Slúži najmä na prenášanie ťažkých nákladov alebo ako dopravný prostriedok. Pred zdomácňovaním, ktoré sa začalo už asi 4-tisíc rokov pred naším letopočtom, žil dromedár v severnej Afrike a Arábii. Hrb na chrbte zvierať pohlcuje teplo a chráni zviera pred slnkom. Okrem toho obsahuje zásoby tuku, ktorého odbúravaním sa uvoľňuje energia a voda.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #obchodovanie #ťavy