Vytvorenie tejto 1,55 milióna km² veľkej zóny odsúhlasilo všetkých 24 štátov, ktoré sú zodpovedné za túto časť sveta, ako aj Európska únia. Plocha tejto novej najväčšej prírodnej rezervácie sveta zodpovedá veľkosti Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie dohromady.
„Náš pôvodný návrh sme pozmenili, aby sme získali jednomyseľnú podporu 25 členov Komisie pre zachovanie živých morských zdrojov v Antarktíde (CCAMLR). Konečná dohoda je kompromis medzi ochranou mora, stálym rybolovom a vedeckými záujmami,“ povedal šéf novozélandskej diplomacie McCully.
Vo väčšej časti tejto chránenej oblasti bude zakázaný akýkoľvek rybolov, avšak kôrovce a piliare v oblastiach označených ako výskumné zóny bude možné loviť. Práve rybolov bol tŕňom v oku Ruska, Ukrajiny a Číny, ktoré vytvorenie tejto zóny od roku 2012, keď sa o nej začalo rokovať, blokovali. Keďže dohoda o vytvorení tejto prírodnej rezervácii potrebovala jednomyseľné áno, v konečnom dôsledku boli za aj tieto štáty.
Ide o prvú ochrannú zónu tohto druhu v medzinárodných vodách. Ekologické organizácie považujú jednotnosť v tejto otázke za veľmi dôležitý miľník. „Dnešná dohoda je prelomovým bodom pre ochranu Antarktídy,“ povedal pre nemecký denník Die Zeit morský biológ Chris Johnson
Rossovo more je jedným z posledných nedotknutých morských ekosystémov. Je domovom 16 000 druhov zvierat, vrátane tuleňov, veľrýb či albatrosov. Okrem toho tu vedci skúmajú vplyv klimatických zmien.