Objavili prvú fosíliu bystruškovitého chrobáka v Antarktíde

Americkí vedci Allan Ashworth zo Štátnej univerzity v Severnej Dakote a Terry Erwin zo Smithsonian inštitútu objavili vôbec prvú fosíliu bystruškovitého chrobáka v Antarktíde.

02.12.2016 15:00
fosílie, chrobák Foto:
debata

Po porovnaní so súčasnými zástupcami rodov Trechisibus, Tasmanorites, Oxytrechus a Pseudocnides došli k záveru, že fosília predstavuje nielen nový druh, ale aj rod. Pomenovali ju Antarctotrechus balli, pričom druhové meno dostala po entomológovi Georgeovi E. Ballovi.

Antarctotrechus balli žil pred 14 až 20 miliónmi rokov, keď bola v Antarktíde teplejšia klíma. Jeho fosilizované krovky objavili na Beardmorovom ľadovci, vedci však nevedia určiť, či tento chrobák vedel aj lietať. Antarctotrechus balli obýval riedko zarastené brehy potoka, ktorý napájala voda z topiaceho sa snehu. V tom čase tam rástli napríklad pabuky, iskerníky, machy a iné rastliny typické pre tundru. V súčasnosti žijú v Antarktíde iba tri druhy hmyzu, pričom ide o nelietavé pakomáre z čeľade Chironomidae. Ashworth a Erwin publikovali popis nového chrobáka v časopise Zookeys.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Antarktída #fosília #chrobák