Obyvatelia Sydney zažili rekordne teplú decembrovú noc

14.12.2016 12:03

Obyvatelia Sydney zažili vôbec najteplejšiu decembrovú noc za uplynulých 148 rokov, uviedol dnes tamojší meteorologický úrad.

Teplota v najväčšom austrálskom meste neklesla v noci nadnes pod 27,1 stupňa Celzia. Ide zároveň o celkovo druhú najteplejšiu noc v Sydney; teplejšie bolo len 6. februára 2011, kedy minimálna teplota dosiahla 27,6 stupňa Celzia. Predošlý decembrový rekord zaznamenali meteorológovia v noci na Prvý sviatok vianočný v roku 1868, keď namerali minimum 26,3 stupňa Celzia. Merania sa v Sydney uskutočňujú od roku 1859.

Horúčavy čakajú Sydney aj počas dnešného dňa – teplota v meste by sa mala vyšplhať až na 38 stupňov Celzia. Priemermá maximálna teplota tam pritom v decembri zvykne dosahovať len 25,2 stupňa Celzia a minimálna 17,5 stupňa Celzia. Sydneyčania sa pokúšajú trochu ochladiť vo vode, v dôsledku čoho sú preplnené všetky miestne pláže, rieky aj plavecké bazény. Zvýšený odber elektriny kvôli klimatizačným zariadeniam zaznamenala napríklad aj spoločnosť Endeavour Energy.

Ochladiť by sa v Sydney podľa predpovedí mohlo už dnes poobede, v meste by totiž po dvoch horúcich dňoch mal začať fúkať južný vietor a očakávajú sa aj prehánky. Vysoké denné teploty namerali počas uplynulých dní aj v ďalších mestách na juhovýchode Austrálie. Nad 33 stupňov Celzia sa teplota vyšplhala v Canberre, Adelaide a Melbourne, a to prvýkrát od roku 1965. Aj tam by sa malo ochladiť už dnes poobede.

#teplo #Austrália #sydney
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku