Jedinečnej čiernej ruži hrozí zánik

Len na jedinom mieste na svete, v tureckej obci Halfeti, rastú ruže, ktoré vždy počas leta stmavnú až do čierna. Týchto vzácnych čiernych ruží je veľmi málo a hrozí im zánik. Preto tureckí vedci pracujú na projekte, ktorého cieľom je túto odrodu zušľachtiť a môcť ju potom pestovať vo veľkom. Informoval o tom turecký denník Hürriyet.

06.03.2017 15:00
ruže, čierna ruža, turecko
debata (1)

Čierna ruža, ktorej sa tiež hovorí Arabská nevesta či Arabská kráska, rástla v obci Halfeti na juhovýchode Turecka. V roku 2000 však bola táto obec pre výstavbu priehrady takmer celá vysídlená. Jej obyvatelia si cibuľky vzácnych ruží vzali so sebou do nového mesta, ktoré vzniklo len asi 10 kilometrov od pôvodnej dediny. Aké bolo ich prekvapenie, keď sa ruže počas leta z tmavočervených nezmenili na čierne.

V pôvodnej obci totiž mali čierne ruže špeciálne zloženie pôdy zavlažované vodou z rieky Eufrat. Pred zánikom zachránili vzácnu ružu tým, že ju opäť začali pestovať v skleníkoch čo najbližšie k pôvodnému miestu. Tam sa však nedá pestovať vo veľkom množstve. „Chceme získať novú odrodu karagül (čiernej ruže) s odolnejšími vlastnosťami jej krížením s inými tmavočervenými druhmi,“ uviedol Serhan Işikan, riaditeľ spoločnosti Tagem, ktorá v tamojšom okrese Sanliurfa pestuje ruže.

Čierne ruže chce firma pestovať v skleníkoch, v ktorých budú špeciálne podmienky riadené počítačom. „Dostali sme už veľa zákaziek na čierne ruže, keď sa o tomto projekte dopočuli zákazníci vo svete. Ale nechceme zatiaľ uzatvárať zmluvy, pokiaľ nebude projekt dokončený,“ povedal Işikan, ktorý dúfa, že projekt bude úspešný.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #ruže #zánik