Obrovská socha faraóna nie je Ramzes II., ale iný panovník

17.03.2017 12:53
Ramzes II.
Pred odkrytím sochy faraóna upravovali pôdu niekoľkí pracovníci. Autor: ,

Časť gigantickej starovekej sochy, ktorú pred dvoma týždňami objavili na jednom z chudobných predmestí egyptského hlavného mesta Káhira, nepatrí faraónovi Ramzesovi II., ako sa pôvodne predpokladalo, ale takmer s určitosťou inému vládcovi, Psammetikovi I., oznámili tamojšie úrady.

Odborníci sochu prisudzovali Ramzesovi II., ktorý vládol o 600 rokov skôr, pretože jej nálezisko sa nachádzalo neďaleko chrámu zasvätenému práve jemu. Na fragmente tejto obrovskej skulptúry sa však neskôr našlo vyryté jedno z piatich mien Psammetika I., informovala v noci na piatok spravodajská stanica BBC.

„Ak sa potvrdí, že socha patrí tomuto kráľovi, pôjde o najväčšie zobrazenie svojho druhu z tzv. neskorého obdobia, aké kedy bolo objavené v Egypte,“ uviedol minister pre pamiatky Chálid Anání.

K spresneniu identity tejto pôvodne deväť metrov vysokej sochy došlo po jej prevoze z močaristého terénu okrajovej káhirskej štvrte Mataríja do Múzea egyptských starožitností v centre metropoly. Sochu objavil egyptsko-nemecký archeologický tím. Torzo bolo čiastočne zahĺbené v bahne a rozpadlo sa na viacero častí.

Samotné torzo vytesané z kremenca má hmotnosť tri tony a na jeho vyzdvihnutie z vrstvy bahna a podzemnej vody museli použiť buldozér. V ďalšej fáze sa počíta s vyzdvihnutím zvyšných častí sochy, ktorá by sa mala následne zreštaurovať. Psammetik I., panovník 26. dynastie, vládol v rokoch 664–610 pred naším letopočtom.

#Ramzes II. #faraón #Egypt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk