Nový druh mravca pomenovali po kapele Radiohead

Entomológovia Ana Ješovniková a Ted R. Schultz zo Smithsonian Institution vo Washingtone popísali tri nové druhy juhoamerických mravcov, pričom jeden z nich pomenovali po anglickej rockovej kapele Radiohead.

04.05.2017 15:00
mravec Foto:
Mravec rodu Sericomyrmex.
debata

Ješovniková a Schultz spravili revíziu zástupcov rodu Sericomyrmex, ktoré sa vyskytujú v Strednej a Južnej Amerike. Tento rod patrí do skupiny mravcov, ktoré si v mravenisku pestujú huby, ktoré sú ich hlavným zdrojom potravy. Vedci na základe analýzy DNA a porovnania morfologických znakov identifikovali tri doteraz neznáme druhy, ktoré nazvali Sericomyrmex maravalhas, S. radioheadi a S. saramama.

Sericomyrmex radioheadi sa vyskytuje v dažďových pralesoch Venezuely, S. maravalhas v Brazílii a S. saramama v Kolumbii, Ekvádore a Peru. „Chceli sme vzdať poctu tvorbe Radiohead a čo je dôležitejšie, oceniť snahu členov skupiny o ochranu životného prostredia, a to predovšetkým zvyšovaním povedomia o klimatických zmenách,“ vysvetlila Ješovniková, prečo sa rozhodli jeden z nových druhov pomenovať práve po Radiohead. Popis nových druhov, ako aj výsledky revízie zverejnili v časopise ZooKeys.

debata chyba
Viac na túto tému: #mravce